Ses eğitiminde İtalyanca, Almanca ve Fransızca lirik diksiyon
Italian, German and French liric diction in voice training
- Tez No: 63556
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT BAYRAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, İtalyanca, Almanca ve Fransızcanın lirik diksiyonda en doğru biçimde kullanılmasını sağlamaktır. Araştırma verileri gerçek ve güvenilir kaynaklardan toplanmıştır. İlk bölümde lirik diksiyonun önemi üzerinde durulmuş, Türkçe'nin genel özellikleri özetlenmiş ve Türk alfabesindeki harflerin fonetik sembollerine yer verilmiştir. Sonraki bölümlerde İtalyanca, Almanca ve Fransızca dillerinin lirik diksiyondaki kullanımı uluslararası fonetik semboller aracılığı ile incelenmiş, Türkçe ile karşılaştırılarak benzer sesler saptanmıştır. Sonuç olarak, lirik diksiyonda uluslararası fonetik sembollerin kullanılmasının en uygun yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to demonstrate the most frequently used patterns in liric diction of Italian, German and French. The datums of the research is collected from the real and reliable sources. At the begining rank, the importance of liric diction is explained.The general characteristics of Turkish language is summarized and comprehend the international phonetic symbols of the Turkish alphabet. In the following ranks, Italian, German, French languages are transcribed using the international phonetic symbols and are made lucid by a thorough comparison to equivalent sounds in Turkish. Finally it is fixed that as proven in liric diction the international phonetic symbols is the most useful system available.