Çağdaş fotoğraf sanatında maniyerist tavır
Mannerism in contemporary photo graphy art
- Tez No: 63557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU PARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sanat tarihine baktığımızda, görsel dil yetilerinin evrimi sürecinde, bir çok sanat anlayışının, ekolün, akımın, bunalım ve tartışma dönemlerinin ortaya çıktığı ve- yaşandığı görülür. Bütün bunlar, estetik birer deneyim olarak, hem yaratıcılık, hem sanat kuramı, hemde sanatın estetik sorunları açısından, yüzyıllar boyunca insanlığın ortak kültürel gelişimine katkıda bulunmuştur. Öyleki, günümüze yaklaştıkça ve günümüzde, gittikçe daha yoğun olarak, sanatsal tavır, yapıt, estetik yapı vs. bağ lamında çalışabilmek, tanımlayabilmek, adlandırmak ve eleştire bilmek için, sanat tarihindeki ilgili sanatsal oluşumlarla bağlantılar kurulmalıdır. Diğer bir ifadeyle, sanat tarihinde keşif yolculukları yaparak, yeni vizyonlarla, klasik örnekler arasında ortak noktaların saptanması gerekmektedir. Nitekim, günümüzün sanatsal aktivitesi içinde yapıtları ve bunlara temel oluşturan estetik ve kültürel koşulları belirleyebilmek için, genel olarak yapılan postmodern nitelendirmesi yetersiz kalmaktadır. Örneğin, Transavanguardia, Hipermaniyerizm,-sözkonusu genellemenin yüzeyselliğini önlemektedir. Dolayısıyla, Maniyerizm olgusu,“neo”boyutlarında gittikçe önem kazanarak devam etmektedir. Postmodernizm, estetik açıdan, XX. yüzyılın, çağdaş maniyerizmidir. Cindy Sherman ve Şahin Kaygun, çağdaş fotoğrafın iki önemli simge ismi olarak, sözkonusu kül türel-estetik fenomeni temsil etmektedirler.
Özet (Çeviri)
In history of art, there have been times that witnessed ' conflict on and discuss about evolutionary processes of many different artistic styles and schools. All this have contributed as aesthetic experiences to the cultural development of humankind from the aspects of creativity and art theory as well as its aesthetic problems. In order to create, def ine, and analyze in the context of artistic behavior, work and aesthetic structure, one should refer to the respective of artistic occurences in the history of art. We need these elements more when we come closer to current times. In other words, one should explore common points among classical samples with new looks, and by discovery expeditions in the art history. In fact, to explore works within the artistic activities and their aesthetic and cultural condition of modern times, attributing them to postmodernism, as has been done in general, is simply insuf f icient. For instance, the term Transavanguardia and Hypermanneri sm have been coined because of the narrow conception of postmodernism... Thus, manner ism maintains, and increasingly gains importance on the level of "neo'Mn other words, postmodernism is contemporary mannerism from the aesthetic point of view. Cindy Sherman and Şahin Kaygun. represent this cultural and aesthetic phenomenon in postmodern art of photography.