Sedanter kadınlarda davranış değişimi ve performans duygu durumuna göre yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of sedentary women's quality of life according to behavioral change and flow state
- Tez No: 635582
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Sedanter kadınlarda davranış değişimi ve performans duygu durumuna göre yaşam kalitesinin belirlenmesi farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Materyal ve Metot: Giresun ve Ordu illerinde Özel Spor İşletmelerin de aktif fitness, pilates, step aerobik, aletli ve aletsiz cimnastik v.b. spor yapan kadınlar ile yaşamlarında spor yapmayan sedanter kadınlardan oluşurken; örneklem grubu ise 135'ini spor yapan kadınlardan, 136'sı spor yapmayan kadınlar olmak üzere toplam 271 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılara demografik bilgi, Optimal Performans Duygu Durumu Ölçeği, Davranış Değişim Basamakları Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Davranış değişim aşamalarına göre optimal performans duygu durumunda görev zorluğu, eylemde farkındalık, açık hedefler, geri bildirim, göreve odaklanma, kontrol duygusu, zamanın dönüşümü ve amaca ulaşma deneyimi alt ölçekleri boyutlarında değişim bulunmuştur (p0,05). Yaşam kalitesi ve alt boyutlarının karşılaştırılmasında bedensel alanda herhangi bir anlamlı farklılığa rastlanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The Aim: This study aims to determine sedentary women's quality of life according to behavioural change and flow state, and to examine it in terms of different variables. Research Tools and Method: Participants of the study consist of women who actively do sport such as fitness, pilates, step aerobics, artistic gymnastics or gymnastics without apparatus at private gyms, and sedentary women who do not do sport in their lives in the provinces of Giresun and Ordu in Turkey; sample of the study consists of a total 271 women, 135 of them do sport while 136 of them do not. Demographic information was collected from the participants, and Turkish adaptations of Flow State Scale, Behavioural Stages Scale, Life Quality Scale Short Form were applied to participants. Findings: In the flow state according to behavioural stages, change was detected in the sub-scale dimensions of task difficulty, awareness of action, open targets, feedback, concentration on the task, sense of control, conversion of time, and experience of reaching the target (p0,05). In the comparison between life quality and its sub-dimensions, no meaningful difference was found in physical domain (p>0,05).