Ahlaka karşı etik: Zihin psikolojisine karşı zihnin duygulanımlarının psikolojisi
  1. Tez No: 635608
  2. Yazar: ALP EREN TUNÇYÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma kapsamında Deleuzecü düşüncenin omurgasını oluşturan ve en konsantre haliyle ''zihin psikolojisine kaşrı zihnin duygulanımlarının psikolojisini savunmak'' şeklinde formüle edilebilecek olan bir mesele Ahlak ve Etik kavramları çerçevesinde ve Descartes, Spinoza, Nietzsche yörüngesinde ölçeklendirilerek tartışılmıştır. Araştırma için edinilen veri ve analizler doğrudan doğruya Türkçedeki Deleuze külliyatına ve bu külliyatta soruşturma nesnesi yapılan Descartes Spinoza ve Nietzsche'nin kaleme aldıkları metinlere referansla edinilmiştir. Bu araştırmanın orjinalitesi doğruluğu neredeyse tartışmasız bir şekilde kabul edilen ve artık gelenekselleşmiş ve kurumsallaşmış olan zihin psikolojisine dair teorilerin bir takım handikapları olabileceğini göstererek bu handikapları aşmaya yönelik daha kullanışlı bir teorik teçhizat ve alet çantası sunmasındadır. Bu çalışmanın zihin teorilerine dair felsefi soruşturmalardan beslenmesi gereken Beşeri Bilimlerin kendileri için en uygun teorik literatüre odaklanabilmelerine katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, an issue that forms the backbone of Deleuzian thought and which can be formulated as“Defending the psychology of the affects of the mind against the psychology of the mind”in its most concentrated form was discussed within the framework of the concepts of Morality and Ethics and scaled in the orbit of Descartes, Spinoza, Nietzsche. The data and analysis obtained for the research are directly referenced to the Deleuze literature in Turkish and the texts written by Descartes Spinoza and Nietzsche, which are the objects of study in this literature. The originality of this research is that it provides a more useful theoretical equipment and toolbox to overcome these handicaps, showing that the theories of mind psychology, whose accuracy is almost unquestionably accepted and now traditionalized and institutionalized, may have some handicaps. This study aims to contribute to the Humanities, which should be fed from philosophical investigations on the theories of mind, to focus on the most appropriate theoretical literature for them.