Argümantasyon temelli bütünleşik STEM uygulamalarının öğrencilerin girişimcilik algısı, problem çözme becerisi ve argümantasyon kalitesine etkisi
The effect of argumentation-based STEM activities on students' entrepreneurial perception, problem-solving skills and argumentation quality
- Tez No: 967452
- Danışmanlar: PROF. AYBÜKE PABUÇCU AKIŞ, DOÇ. DR. SILA KAYA CAPOCCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, argümantasyon temelli bütünleşik STEM uygulamalarının lise öğrencilerinin problem çözme becerileri, bireysel yazılı argümantasyon, grup yazılı argümantasyon, sınıf yazılı argümantasyon kalitesi ve girişimcilik algısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İzmir ili Menemen ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Fen ve Anadolu lisesi bulunan bir kolejin Anadolu lisesinde 10. sınıfta öğretim gören 22 öğrenci ile 3 adet argümantasyon temelli bütünleşik STEM etkinliği kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmada, nitel ve nicel analiz yöntemlerinin birlikte kullanıldığı çoklu yöntem deseni benimsenmiştir. Öğrencilerin problem çözme becerileri için hem nitel veriler hem de nicel veriler birlikte kullanılmıştır. Problem çözme becerisinin nicel verileri; Kişilerarası Problem Çözme Envanteri (KPÇE) ön test-son test yapılarak elde edilmiştir ve SPSS analiz programında Wilcoxon işaretli sıra sayıları testi ile analiz edilmiştir. Problem çözme becerisi için nitel veriler ise çalışma öncesi ve sonrasında yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Bunun yanında nitel verilerin toplanmasında; Argümantasyon kalitelerinin tespiti için çalışma kağıtları ve çevrimiçi veri toplama aracı (Padlet) kullanılırken; girişimcilik algısı için yarı yapılandırılmış görüşmeler ile çevrimiçi veri toplama aracı (Padlet) kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi içerik analiz ile yapılmıştır. Uygulamalar öncesi ve sonrasında öğrencilerin problem çözme becerileri öncelikle nicel olarak toplanan verilerin KPÇE'nin alt boyutlarındaki değişimlerin incelenmesi ile yapılmıştır. Bu alt boyutlar; Probleme Olumsuz Yaklaşma (POY), Yapıcı Problem Çözme (YPÇ), Kendine Güvensizlik (KG), Sorumluluk Almama (SA) ve Israrcı-Sebatkar Yaklaşım (I-SY) şeklindedir. Uygulama sonrasında KPÇE'nin alt boyutlarından POY, I-SY ve YPÇ'da anlamlı fark bulunurken, KG ve SA alt boyutlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Nicel verilerin analiz sonuçlarına göre yapılan etkinliklerin öğrencilerin Probleme Olumsuz Yaklaşımlarında azalmaya sebep olurken; Yapıcı Problem Çözme ve Israrcı-Sebatkar Yaklaşımlarında artmaya sebep olduğu söylenebilir. Problem çözme becerileri için öğrencilerin görüşmelerinden elde edilen nitel veriler dikkatli bir şekilde okunarak kodlar oluşturulmuştur. Problem Çözme Becerileri için oluşturulan kodlardan beş tanesinde (Probleme Yaklaşma Davranışı, İçsel Güven, Sorumluluk Davranışı, Problem Çözme Davranışı ve Zorluklara Yaklaşım Biçimi) KPÇE'nin alt boyutlarındaki değişimlerin incelenmesi amaçlanırken, altıncı kodda (Problem Çözme Basamakları) öğrencilerin bir problemi çözerken hangi aşamalardan geçtikleri araştırılması amaçlanmıştır. Uygulama sonunda problem çözme becerisindeki nitel verilerin analizinin nicel verilerden elde edilen bulguları destekler nitelikte olduğu görülmüştür. Bunun yanında uygulama sonrasında öğrencilerin problem çözümlerinde daha fazla aşamadan geçtikleri tespit edilmiştir. Çalışmada yazılı olarak yapılan bireysel, grup ve sınıf argümantasyon kaliteleri; Venville ve Dawson (2010) tarafından kullanılan rubrik ile değerlendirilmiştir. Bu rubriğe göre dört argümantasyon seviyesi bulunmaktadır ve kalitesi en yüksek olan argümantasyonlar dördüncü seviye olarak tanımlanmıştır. Uygulamalar sayesinde bireysel, grup ve sınıf olarak yapılan yazılı argümantasyon kalitelerinin hepsinde kademeli bir artış olduğu gözlenmiştir. Fakat, grup düzeyinde yapılan argümantasyonların kalitelerinin; sınıf ve bireysel argümantasyon kalitelerine göre daha fazla arttığı görülmüştür. Bunun yanında uygulamalar sonunda en kaliteli argümantasyonların (seviye 4); sınıf ve grup argümantasyonları olduğu kaydedilmiştir. Bireysel argümantasyon kalitelerinde ise uygulama sonunda en yüksek 3. seviye argümantasyon gözlenmiştir. Öğrencilerin girişimcilik algısı 'girişimcilik türleri', 'girişimciliğin tanımı' ve 'girişimci kişi özellikleri ve girişimcilik becerileri' olmak üzere üç ana tema açısından incelenmiştir. Bu temalar için öğrenciler ile yapılan ön görüşmelerde girişimcilik türleri finansal ve akademik kavramları ağırlıklı olarak kullanılırken son görüşmelerde sosyal ve inovatif girişimcilik kavramlarının öne çıktığı görülmüştür. Diğer temalarla birlikte incelendiğinde, bütün temalarda etkinliklerin başında öğrencilerin girişimcilik algıları bireysel başarı odaklı iken, etkinliklerin sonunda girişimcilik algılarının toplumsal faydaya doğru derinleştiği görülmüştür. Argümantasyon Temelli Bütünleşik STEM etkinliklerinin problem çözmeye olumlu katkılarının nicel verileri nitel verilerle desteklenmesi bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Bu çalışma sonucunda öğrencilerin grup yazılı argümantasyon seviyelerinin en fazla arttığı görülmüş ve bu nedenle bu tür etkinliklerde öğrenciler grup çalışmasına yönlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu çalışma Argümantasyon Temelli Bütünleşik STEM etkinliklerine eklenen sosyal girişimcilik sorularının, öğrencilerin girişimcilik algısını bireysel başarıdan toplumsal faydaya doğru derinleştirmesi eğitimde öğrencilere yöneltilen soruların öğrencilerin girişimcilik algılarını değiştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of argumentation-based integrated STEM practices on high school students' problem-solving skills, individual written argumentation, group written argumentation, classroom written argumentation quality, and perceptions of entrepreneurship. The study was conducted in the spring semester of the 2023–2024 academic year with 22 tenth-grade students at a private Anatolian high school in Menemen, İzmir, affiliated with the District Directorate of National Education. During the study, three argumentation-based integrated STEM activities were implemented. A mixed-methods design, which combines both qualitative and quantitative data analysis techniques, was adopted in the research. Both qualitative and quantitative data were used to assess students' problem-solving skills. Quantitative data regarding problem-solving skills were obtained through the administration of the Interpersonal Problem Solving Inventory (IPSI) as a pre- and post-test. The data were analyzed using the Wilcoxon signed-rank test via SPSS. Qualitative data on problem-solving were collected through semi-structured interviews conducted before and after the implementation. In addition, for qualitative data collection, worksheets and an online data collection tool (Padlet) were used to assess the quality of argumentation, while semi-structured interviews and Padlet were employed to examine students' perceptions of entrepreneurship. The qualitative data were analyzed through content analysis. Before and after the implementation, students' problem-solving skills were primarily assessed by examining changes in the sub-dimensions of the IPSI based on quantitative data. These sub-dimensions include: Negative Approach to Problems (NAP), Constructive Problem Solving (CPS), Lack of Self-Confidence (LSC), Avoidance of Responsibility (AR), and Persistent–Persevering Approach (PPA). Following the intervention, significant differences were found in the NAP, PPA, and CPS sub-dimensions, while no significant changes were observed in the LSC and AR sub-dimensions. Based on the analysis of the quantitative data, it can be stated that the activities led to a decrease in students' negative approaches to problems, and an increase in their constructive problem-solving and persistent–persevering approaches. Qualitative data related to problem-solving were carefully examined and coded. Five of the six codes—Approach to Problem Behavior, Internal Confidence, Responsibility Behavior, Problem-Solving Behavior, and Approach to Challenges—were aimed at examining changes in the IPSI sub-dimensions. The sixth code, Problem-Solving Steps, was used to explore the stages students went through while solving a problem. At the end of the implementation, it was found that the qualitative data supported the findings obtained from the quantitative data. Furthermore, it was observed that students followed more structured steps during problem solving after the intervention. The quality of individual, group, and classroom-level written argumentation in the study was evaluated using the rubric developed by Venville and Dawson (2010). According to this rubric, there are four levels of argumentation quality, with level four being the highest. A gradual increase in the quality of written argumentation at all levels—individual, group, and classroom—was observed. However, the improvement in group-level argumentation was greater compared to individual and classroom argumentation. At the end of the implementation, the highest-quality argumentations (level 4) were identified in the group and classroom argumentation samples. For individual written argumentation, the highest level observed after the implementation was level 3. Students' perceptions of entrepreneurship were examined under three main themes: types of entrepreneurship, definitions of entrepreneurship, and characteristics and skills of entrepreneurial individuals. During the pre-implementation interviews, students primarily used financial and academic concepts when discussing types of entrepreneurship. However, in the post-implementation interviews, concepts related to social and innovative entrepreneurship became more prominent. When analyzed across all themes, it was found that students' perceptions of entrepreneurship initially focused on individual achievement, whereas by the end of the intervention, these perceptions had evolved to emphasize social benefit. Supporting the positive contributions of Argumentation-Based Integrated STEM activities to problem-solving with qualitative data alongside quantitative findings increases the significance of this study. The results revealed that students' levels of group written argumentation showed the greatest improvement, leading to the conclusion that students should be encouraged to engage in group work during such activities. Furthermore, this study demonstrates that incorporating social entrepreneurship questions into Argumentation-Based Integrated STEM activities deepens students' perception of entrepreneurship from a focus on individual success to an emphasis on social benefit, indicating that the questions posed to students in education can influence their perception of entrepreneurship.