Gazzâlî'nin kıyas anlayışında illeti bilme yollarından ima ve tenbih
Ima and tenbih in the way of knowing the illah in Gazzâlî's understanding of the al-qiyaasus-saheeh
  1. Tez No: 635628
  2. Yazar: ŞEYMANUR OSTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT KUMBASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kıyasın meşruiyetinin temellendirilmesi bağlamında illeti bilme yolları, usulcüler arasında tartışmalı olan konulardan biridir. İma ve tenbih yöntemi ise usulcülerinin çoğunluğunun kabul ettiği illeti bilme yollarındandır. Bu tezin amacı ima ve tenbih yönteminin Gazzâlî'nin kıyas anlayışındaki yerini tespit etmektir. Araştırmada genel anlamda tespit, tasnif, tasvir yöntemi kullanılmakla birlikte belge tarama, tahlil yöntemleri de kullanılmıştır. Hem klasik kaynaklardan hem de güncel makale, tez, kitap gibi kaynaklardan faydalanılmıştır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Gazzâlî'nin kıyas anlayışının ayrıntıya girilmeden çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde konuya giriş mahiyetinde nasların ta'lîli problemi, ima ve tenbihin mahiyeti incelenmiştir. Daha sonra Gazzâlî dönemi ve Gazzâlî öncesi dönemdeki usulcülerin konu ile ilgili görüşleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölüm tezin ana kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde Gazzâlî'nin illeti bilme yollarına bakışı ve bu yollardan ima ve tenbih metodu hakkındaki görüşleri tafsilatıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ways of determining the illah (effective cause) in the context of the al-qiyaasus-saheeh (sound and correct analogy) are one of the controversial issues among The Scholars of usool. The method of ima and tenbih (implying and attract attention) is one of the ways to determine the illah (effective cause) accepted by the majority of its The Scholars of usool. The aim of this thesis is to determine the place of“ima and tenbih”method in the al-qiyaasus-saheeh (sound and correct analogy) understanding of Gazzali. In the research, used general examination detection, classification, and depiction methods, as well as document scanning and analysis methods. He benefited from both classical sources and sources such as current articles, theses and books. The thesis consists of three main sections. In the first part, Gazzali's conception of al-qiyaasus-saheeh (sound and correct analogy) is tell without going into detail. In the second part, the problem of ta'lîl, as an introduction to the subject, the nature of ima and tenbih (implying and attract attention) are examined. Then, the opinions of the The Scholars of usool in the pre-Gazzali period were presented. The third part is the main part of the thesis. In this section, Gazzali's view of ways of determining the disease and their opinions about the method of ima and tenbih (implying and attract attention) from these ways are analyzed.