Women madness and society in Mary Elizabeth Braddon's Lady Audley's Secret and Salman Rushdie's Shame
Mary Elizabeth Braddon'ın Leydi Audley'nin Sırrı ve Salman Rushdie'nin Utanç'ında kadın delilik ve toplum
  1. Tez No: 635644
  2. Yazar: ŞEYMA HORASAN SÖYLEYİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRIANA LUMINITA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez Mary Elizabeth Braddon'ın Leydi Audley'nin Sırrı ve Salman Rushdie'nin Utanç kitaplarındaki deli kadın temsilini Michael Foucault'nun deliliğin toplumsal bir yaratım olduğu fikrinden yola çıkarak incelmektedir. Deli toplumda mantıksız, normal dışı düşünen ve davranan insanlar için kullanılan bir terimken, fıtratı gereği deliliğe yatkın olduğu düşünülen ve aşağı görülüp bastırılan kadının bu iki kitapta betimlendiği üzere bir de deli olması ahlakla ve toplumsal kurallarla takıntılı olan toplumların korkulan rüyası haline gelmiş; toplum düzenini tehdit eden bu kadınlar evlerinde kapatılmış ya da tımarhanelere sürülmüşlerdir. Bu çalışma bu iki romandaki deli kadınların caniye dönüşümünü inceleyerek, teşhisini erkek egemen toplumun kadınların üzerinde kurduğu baskıda aramaktadır. Toplumu tehlikeye sokan, bir hastalıkmış gibi dışlanan deli kadının toplumsal çevreden uzaklaştırılarak kapatılmasını inceleyerek“kapatılan deli kadın ataerki için bir zafer midir?”sorusuna da cevap aramaktadır. Bambaşka ülkelerde, yüzlerce yıl arayla yazılmış, faklı dinlere kök salan kültürlere ait olan, Gotik unsurlarla hikâyenin örüldüğü bu iki romanda masum ve canavar zıtlığında buluşan deli kadınlar ve canilikleri ataerkinin uyguladığı baskının doğurduğu doğal bir sonuç ve aynı zamanda da bir başkaldırı olması açısından benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the representations of madwoman in Mary Elizabeth Braddon's Lady Audley's Secret and Salman Rushdie's Shame taking cue from Michael Foucault's claim that insanity is a social construct. While 'mad' is a notion referred to those who act and think irrationally and unnaturally, that a woman, who is believed to be inclined to madness due to her nature and oppressed for she is considered the inferior sex, becomes insane, as depicted in both novels, renders her an ultimate danger to the male-dominant society obsessed with moral codes and social order. These madwomen, therefore, face a fate of live burial, expelled to incarceration either at home or an asylum. By analysing the transformation the madwomen in novels into monsters, this present study quests for its causes in the oppression imposed on these women by male domination. Analysing the incarceration and reclusion of the monstrous madwomen, considered a threat to society, it strives to find an answer to the question“Is confining the madwomen a patriarchal victory?”Even though the two novels were written centuries apart, in different countries with cultures rooted in opposite belief systems, both authors, weaving the story around many Gothic tropes, depict their mad protagonists embodying the Beauty and the Beast and their monstrosity as the mere result of and the revolt against the patriarchal repression.