Okul öncesi öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefeleri ile eğitim programı okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between preschool teachers' educational philosopes and their curriculum literacy levels
- Tez No: 635645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, okulöncesi öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefelerini ve eğitim programı okuryazarlık düzeylerini belirleyerek, iki değişken arasında olası ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Kahramanmaraş ilinde görev yapan okulöncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Örneklemi ise bu evrenden basit seçkisiz olarak seçilen 308 okulöncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Eğitim Programı Okuryazarlık Ölçeği”ve“Eğitim İnancı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programından yararlanılmış ve bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda okulöncesi öğretmenlerinin eğitim programı okuryazarlık düzeylerin 'kesinlikle katılıyorum' düzeyinde olduğu, okulöncesi öğretmenlerinin eğitim programı okuryazarlık düzeyleri demografik özelliklerine göre incelendiğinde ise cinsiyet ve görev yapılan okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken sahip olunan mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği ve bu farklılığın 11-15 yıl arasında kıdeme sahip olan öğretmenler ile 16 yıl ve üzeri kıdeme sahip olan öğretmenler arasında olduğu ve farkın 11-15 yıl arasında kıdeme sahip olan öğretmenlerin lehine olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerin eğitim felsefelerinden en çok 'varoluşçuluk' en az ise 'esasicilik'i benimsedikleri belirlenmiş ve eğitim felsefeleri demografik özelliklere göre incelendiğinde, cinsiyet ve görev yapılan okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken sahip olunan mesleki kıdem değişkenine göre sadece 'esasicilik' boyutunda anlamlı şekilde farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın diğer bir sonucu olarak okulöncesi öğretmenlerinin eğitim felsefelerinden 'ilerlemecilik', 'varoluşçu eğitim', 'yeniden kurmacılık' ve 'daimicilik' ile eğitim programı okur yazarlık düzeyleri arasında orta düzeyde, doğrusal ve pozitif yönde bir ilişki olduğu ancak 'esasicilik' ile arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı ve eğitim programı okuryazarlığı için açıklan varyansın yaklaşık %4'nün eğitim felsefelerinden kaynaklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to identify preschool teachers' educational philosophies and their curriculum literacy levels by revealing the possible relationship between the two variables. Relational survey method, one of the descriptive survey models, was used in the study. The population of the study consisted of the preschool teachers working in Kahramanmaraş province during the 2017-2018 academic year. The research sample held a total of 308 preschool teachers who were selected by simple random sampling method. This study employed“”Curriculum Literacy Scale“ and ”Educational Belief Scale" as data collection tools. The data were analyzed through use of SPSS 21.0 program. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson moments product correlation coefficient and regression analysis were used during data analysis. The findings revealed that preschool teachers' curriculum literacy was at 'totally agree' level. Upon analyzing the preschool teachers' curriculum literacy levels in terms of demographic variables, no significant difference was identified across their gender and the school type they work. A statistically significant difference was noted across the preschool teachers' curriculum literacy levels in terms of their seniority. Accordingly, the difference was determined between the pre-service teachers with 11-15 years of teaching experience and teachers with 16 and over in favor of those having 11-15 years of teaching experience. Preschool teachers were also found to mostly adopt 'existentialism', while 'essentialism' at least. When the preschool teachers' educational philosophies were analyzed in terms of some demographic characteristics, no significant difference was determined across their gender and the school type they work. A statistically significant difference was determined across the 'essentialism' dimension in terms of seniority. The findings also portrayed a medium level, linear and positive relationship between the dimensions of 'progressivism', 'existential education', 'reconstructivism' and 'perennialism' and curriculum literacy levels; however, no significant relationship was identified between the dimension of 'essentialism' and curriculum literacy levels. In addition, approximately 4% of the variance explained for the curriculum literacy resulted from educational philosophies.