Cengiz Aytmatov'un eserleri üzerine bir inceleme
Analiycal review of Cengiz Aytmatov's works
  1. Tez No: 63565
  2. Yazar: ÖZLEM NEMUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Cengiz Aytmatov, genellikle hikâye, povest ve roman türlerinde eserler kaleme almış halen yazmaya devam eden, yaşayan Türk yazarlarından biri sidir. Kırgız köylüsünün hayat mücadeleleri, II. Dünya Savaşı'nın cephe gerisin de yarattığı hazin tablolar, aşk, rejimin yanlış uygulamaları, iyilik ve kötülük arasındaki çatışma, çevrenin tahribatı, Sovyet yönetiminin baskı politikası, onun eserlerinin temel mevzularını teşkil ederler. Yazarın sanatçılığının en bariz vasfı, eserlerinde efsane, halk hikâyeleri gibi folklorik malzemelerden faydalanmasıdır. Roman ve hikâyelerindeki olayların tümü, açık mekânlarda cereyan eder. Dağlar, göller, ırmaklar, bozkırlar, Tren istasyonları, eserlerdeki vak'alara mekân vazifesi görür. Mekân unsuru ile birlikte şahıs kadrosunun zenginliği de dikkate değer bir diğer husustur. Onun eserlerinde geçmiş, hâlihazır hattâ kimi zaman da gelecek iç içe işlenir. Sağlam bir kurgu ve vak'a çeşitliliği, romanlarının temel vasıfların- dandır. Louis ARÂGONTun dünyanın en güzel aşk hikâyesi diye nitelendirdiği“Cemile”, yazarı, Avrupa'da şöhrete kavuşturan ilk povestidir. Aytmatov'un diğer eserleri de dünyanın birçok diline tercüme edilmiştir. O, millî ve mahallî konular dan yola çıkarak evrensel mesajlar vermeyi kendine gaye edinmiş, dünyanın en çok okunan yazarlarından birisidir.
Özet (Çeviri)
Cengiz Aytmatov, who still continues to write, is one of the Turkish novelists who has written books such as stories, povests and novels. In his books, he sometimes tells the struggle for existence of Kirghiz_peasants and miserable scenes behind the lines during the Second World War. His subjects are sometimes the conflict between good and evil, the destruction of enviro nment or wrong application of the rules by the regime, or pressure policy of Soviet Goverment. Using folktales is his main charecteristic way of writing. All the events in his books occur in the open-air places such as mountains, lakes, rivers, train stations and steppes. Also a lot of different charecters can be seen in his books. That is one of the most important side of his books. The past, the present and even the future are the ones opening into another. Variety of events, setting up and fiction are another special feature of his books.“CEMİLE”which is thought by Louis ARAGON as the best love story of the world is his first povest which made him famous in Europea. Not only“CEMİLE”but also his other books have been translated into several languag es. He has tried to give international messages setting out from national and lo cal matters. He is the one of the authors whose books are read most all over the world.