Öğretim ve öğrenimin toplumsal ve ruhsal belirleyicileri
Sociological and psychological determinants in language teaching and learning
  1. Tez No: 63566
  2. Yazar: AYLİN KÖYALAN AKGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SONGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Öğretim ve öğrenim üzerine uzun yıllardan beri yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalar sonucu çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Bunlar kimi zaman birbirlerinden uzaklaşmış, kimi zaman da birbirlerine koşut giderek, bir öncekinden biraz daha gelişmiş biçimler olarak karşımıza çıkmışlardır. Çeşitli öğretim ve öğrenim şekilleri önerilmiş, bunların yararları ve zararları üzerine araştırmalar yapılmıştır. Öğretmenin yapması gereken, yalnızca bu türlerden kendisine, öğrencilere ve topluma en çok uyanı ya da uyanları seçmek ve bunları yaşama geçirmektir. Bu seçimi yaparken bazı etmenleri gözardı etmemelidir. Bunların önde gelenleri, ruhbilimsel ve toplumsal etmenler, bu çalışmada üzerinde durulacak olanlardır. Bu etmenlerden başka, öğretim ve öğrenim sorunları genel olarak ele alınmış ve buradan Türkiye'nin sorunlarına geçilerek onlar üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin eğitimde nitelikli yöneticilere, kendi dalında uzman, sürekli çağdaş gelişmeleri izleyen ve bunları uygulayan, bilimselliğe değer veren eğitimcilere çok acil gereksinimi vardır. IV
Özet (Çeviri)
There have been many remarkable researches and developments about language teaching and learning in the recent years; as a corollary, different ideas and theories have been talked about. Most of the time they divert from each other and in some cases they show similarities and the new approaches are regarded as the ameliorated forms of the previous ones. Several teaching and learning styles have been suggested and scientists have talked about their advantages, disadvantages, weak and strong points. The teacher has to choose the best ones that are suitable to himself and the students and practice them. While choosing suitable methods and techniques, he should not ignore some factors affecting teaching and learning. In this thesis; psychological and sociological factors, the most important ones of all, will be discussed. Other than these factors, the problems in teaching and learning in general arc taken into consideration. Finally the problems in Turkey are put forward. In Turkey, we need qualified and efficient directors and teachers who arc successful in their field and who like to read and learn about new developments and researches about language teaching and learning. V