Corporate governance models and the possibility of future convergence
Kurumsal yönetim modelleri ve gelecekteki yakınsama olasılığı
  1. Tez No: 635685
  2. Yazar: HASSAN AHMED SHIRWA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, benzerlik, farklılık, güçlü ve zayıf yönlerini analiz ederek Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya ve Japonya'da kullanılan ana kurumsal yönetim modellerini açıklamaktadır. Ayrıca, bu modeller arasında gelecekteki yakınsama olasılığı da tartışılmaktadır. Dünyada iki tür kurumsal yönetim modeli kullanılmaktadır: Hissedar modeli ve paydaş modeli. Bu çalışmada, ABD ve İngiltere hissedar modeline bir örnek olarak analiz edilirken, Almanya ve Japonya paydaş modeline bir örnek olarak ele alınacaktır. Hissedar modeli hissedarların menfaatlerini vurgular ve yönetim şirketlerin karar verme prosedürüne hâkimdir. Paydaş modeli ise paydaşların veya işçiler, tedarikçiler ve kamu gibi sermaye piyasası oyuncularının çıkarlarına daha fazla önem vermektedir. Bu, bu modelde karşılıklı yararın gücünü gösterir. Yakınsama tartışmasında dört farklı argüman tanımlanmıştır: Birincisi ve asıl olan, ülkeler arasındaki farklılıklar nedeniyle onu uzak bir rüya olarak görerek yakınsamaya karşıdır. İkinci argüman yakın gelecekte yakınsamayı desteklemekte ve beklemektedir. Üçüncü argüman biçimsel yakınsama yerine işlevsel yakınsama argümanını destekler. Dördüncü argüman, etkili kurumsal yönetim uygulamaları elde etmek için hem hissedar hem de paydaş modellerinin birleşimini desteklemektedir. Bu araştırma, yakınsamaya karşı olan ilk argümanı desteklemektedir, çünkü ülkeler arasındaki ekonomik, yasal ve politik çerçevelerdeki farklılıklara bakıldığında, yakınsama önermek hala imkânsızdır. Her ülke, kültürüne ve farklı ihtiyaçlarına göre stilini benimsemeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
This study explains the main corporate governance models used in the United States of America, United Kingdom, Germany and Japan by analyzing their similarities, differences, strengths and weaknesses. In addition, the possibility of future convergence between these models is discussed. Two types of corporate governance models are used in the world: Shareholder model and Stakeholder model. In this study, USA, and UK will be analyzed as an example of the shareholder model, whereas Germany and Japan will be discussed as an example of the stakeholder model. The shareholder model emphasizes the benefits of shareholders and the management dominates the decision-making procedure of the companies. The stakeholder model, on the other hand, puts more emphasis on the interests of stakeholders or capital market players such as the workers, suppliers and the public. This shows the strength of mutual benefit in this model. On the convergence debate, four different arguments are identified: The first and the main one is against convergence seeing it as a distant dream because of the differences between the countries. The second argument supports and expects convergence in the near future. The third argument supports the argument of functional convergence rather than formal convergence. The fourth argument supports the combination of both shareholder and stakeholder models to get effective corporate governance practices. This research supports the first argument which is against convergence, because looking at the differences between the countries in their economic, legal and political frameworks, it is still impossible to suggest convergence. Each country will continue to adopt its style according to its culture and also according to its differing needs.