The process of advertization of the news photographs as a tool for the reproduction of ideology in the period of post-truth
Gerçek ötesi dönemde ideolojinin yeniden üretilmesinde bir araç olarak haber fotoğraflarında reklamlaşma
  1. Tez No: 635684
  2. Yazar: SIDDIKA SEVİL ÇÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ERİNÇMEN KANAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Journalism, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
Günümüzde haber fotoğrafı sadece haber iletmekle kalmamakta, kitlelerin bakış açısını değiştirme gücüne de sahip güçlü bir ideolojik aygıt olarak değerlendirilmektir. Kitle iletişim araçları aracılığıyla hakim ideoloji yeniden üretilmekte, kurgulanmakta ve meşrulaştırılmaktadır. Dijitalleşme, küreselleşme ve tüketim ideolojisi yoluyla bu araçlar iç içe geçmiştir ve birbirini ideolojik olarak desteklemekte ve dönüştürmektedir. Buna göre, reklam dilinin kendinden önceki tüm biçimleri egemenliği altına aldığı saptanabilmektedir. Kültürel, sözel ve görsel kodları yönetir ve 'pure communication'dır. Reklamın görsel tasarımı dikkat çekici, belirleyici ve ikna edicidir. Haber fotoğrafı ve reklam fotoğrafı aynı yazılımlarla, taşıyıcı yüzeylerde tasarlanarak aynı ideolojik amaçlar için buluşmaktadır. Haber Fotoğrafının, kanıt ve gerçek olma özelliğini yitirerek post-truth dönemi ile kurgu ve yalan haber şeklinde kullanılarak yaygınlaştığı görülebilmektedir. Propaganda (PR) ve ikna (Reklam) yöntemleri arasındaki fark kalmamış, güçleri birleşmiş, haber fotoğrafı ve reklamın sınırları bulanıklaşmıştır. Bu bağlamda, haber fotoğrafının pazar ideolojisi kapsamında segmentleştiğini ve farklı hedef kitlesi olan bir ürün haline geldiğini söylemek mümkündür. Haber fotoğrafı dijitalleşme ile aynı mecralarda reklamla aynı yöntemleri kullanan tasarımın bir parçası olmuştur. Bu tezde haber fotoğrafları örnekleri üzerinden reklamlaşma unsurları sorgulanmış ve hibrit bir araştırma yöntemi kullanılarak haber fotoğraflarında reklamlaşma unsuru ekonomi politik temelli eleştirel bir yaklaşımla araştırılmıştır. Araştırmanın ve tartışmaların sonucunda haber fotoğrafının ideolojik olarak biçim ve içerik bağlamında kodlanarak nasıl reklamlaştığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, news photography is not only a way to transmit news but also qualified as a powerful ideological device that has the power to change the perspective of the masses. Through mass media, the dominant ideology is reproduced, fictionalized and legitimized. By digitalization, globalization and the ideology of consumption, these tools are intertwined and ideologically support and transform each other. Accordingly, it can be determined that the language of advertising dominates all forms before it. News photograph manages cultural, verbal and visual codes and is pure communication. The visual design of the advertisement is remarkable, decisive and persuasive. News photography and advertising photography are designed on the same software and meet for the same ideological purposes. It can be said that news photography has become widespread by using the post-truth period, which has lost its evidence and fact, in the form of fiction and false news. There is no difference between propaganda (PR) and persuasion (advertising) methods, their strength has been merged, the boundaries of news photography and advertising have blurred. In this context, it is possible to say that news photography has been segmented within the scope of market ideology and has become a product with a different target audience. News photography became a part of the design that uses the same methods as advertising in the same channels with digitalization. In this thesis, the elements of advertization were questioned through news samples and the element of advertization in news photos was investigated with an economic-political approach by using a hybrid research method. As a result of the research and discussions, it was observed that the news photography was coded in the context of form and content and was advertised.