İklim değişikliği sorunu ve iklimin finansmanı
The problem of climate change and climate financing
- Tez No: 635702
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İklim değişikliği, insan faaliyetleri nedeniyle çevrenin ekolojik sınırlarının zorlanması sonucunda iklimin kendi doğal sürecinden farklı olarak gelişmesi olarak ifade edilmektedir. Fosil yakıt kullanımı, ormansızlaşma, tarımsal çalışmalar gibi etkinlikler, özellikle sanayi devriminin ardından, metan, karbondioksit gibi doğal sera gazları emisyonlarında ciddi yükselişlere sebebiyet vermiştir. Temelde fosil yakıt tüketilmesi sonucu artan sera etkisi nedeniyle gerçekleşen iklim değişikliği bütün canlılar, ülkeler ve ekonomiler için önemli tehditler oluşturmaktadır. Bu yüzden son zamanlarda bilimsel ve siyasi alanlarda gerçekleşen ve gerçekleşmesi muhtemel sonuçlarını belirlemek amacıyla yapılan çalışmalar artmaktadır. Bu tez çalışmasında, ilk bölümde kronolojik olarak sıralanmış iklim değişikliğiyle mücadelede atılan uluslar arası adımlar incelenmektedir. İkinci bölümde ise iklim finansmanının sağlanabilmesi için geliştirilen yollara değinilmektedir. Bu yollar kullanılan fonlar, tahviller, karbon piyasaları ve hukuki araçlardır. Son bölümde özellikle tezin temel amacı olan iktisat politikaları ile çevre politikalarını uyumlaştırması için kullanılan ekonomi modelleri ve uygulamalara odaklanılmaktadır, bu model ve uygulamalar ayrıntılarıyla açıklanmaktadır. Daha sonrasında ise Türkiye'de iklim değişikliğine uyum kapsamında gerçekleştirilen projelere değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is defined as the changing of climate, out of its natural variability as a consequence of forcing the limits of the ecological environment by human activities. Especially with the industrial revolution, the use of fossil fuels, deforestation, agricultural activity, anthropogenic events have caused a crucial increase in natural transmission gas emissions such as methane and carbon dioxide. In particular, by the reason of increasing greenhouse effect which is the result of consuming fossil fuel, climate change poses a threat for all creatures, states and economies. In this regard, the studies conducted for detecting the results that have happened or about to happen in science and politics. In this thesis, in the first chapter, the international steps taken for fighting against climate change were analyzed in a chronological order. The second chapter, on the other hand, addresses the developed ways to ensure climate financing. These ways are used funds, bonds, carbon markets and legal remedies. In the last chapter, the economy models and applications which are used to harmonize the environmental policies and the politics of economy, which is the particular aim of the thesis, are handled and explained in details. Afterwards, the projects conducted for the adaptation to climate change in Turkey are addressed.