BRİCS ve Türkiye'de yüksek ve orta yüksek teknoloji ürünleri ihracatı-ekonomik büyüme ilişkisinin ARDL sınır testi ile incelenmesi
Investigation of high and medium high technology products exports-economic growth relationship in BRICS and Turkey using ARDL bounds test
  1. Tez No: 635703
  2. Yazar: MAKBULE AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkelerin refah düzeylerini artırmaları için ekonomik büyüme çok önemlidir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından belirli bir ivme yakalamak, gelişen ülkelere yakınsamak ve belirli hayat standartlarını yurttaşlarına sağlayabilmek amacıyla ekonomik büyüme dönemsel olarak sık sık takip edilmektedir. Ekonomik büyümeye katkı sağlayan unsurlar arasında yer alan ihracat, çoğu zaman büyümenin motoru olarak nitelendirilmiştir. İhracat içinde ise yüksek teknoloji ürünlerinin payının önemi literatürde sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu bağlamda ele alınan çalışmada, öne çıkan gelişmekte olan ülkeleri içeren, BRICS ülkeleri ve Türkiye özelinde yüksek-orta yüksek teknoloji ürünleri ihracatının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri ARDL sınır testi ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında, öncelikle ihracat ile ekonomik büyüme ilişkisi açıklanmıştır. 2010 ilk çeyreği-2019 üçüncü çeyreği için elde edilen veriler kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Ekonometrik analizlerde, ekonomik büyüme bağımlı, toplam mal ihracatı ve yüksek-orta yüksek teknoloji ürünleri ihracatının toplam mal ihracatındaki payı bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Analizler sonucunda, Brezilya hariç diğer BRICS-T ülkelerinde değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Söz konusu ülkelerde ihracatta gerçekleştirilecek %1'lik artış, uzun dönemde GSYH'yi %0,20-%0,35 aralığında artırmaktadır. Yüksek teknoloji ürünleri ihracatının toplam mal ihracatı içindeki payının, ekonomik büyüme üzerinde olumlu ve anlamlı etkiye sahip olduğu ülkeler ise Çin ve Hindistan'dır. Yüksek teknoloji ürünleri ihracatının toplam mal ihracatı içindeki payında görülecek 1 yüzde puanlık artış, Hindistan ve Çin'in GSYH'lerini %4 artırmaktadır. Bu noktada, Çin ve Hindistan'ın diğer ülkelerden ilgili dönemde olumlu olarak ayrıştığı tespit edilmiştir. Genel itibarıyla BRICS-T ülkeleri için ihracata dayalı büyüme hipotezini destekler nitelikte sonuçlar elde edildiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is very important for countries to increase their welfare levels. Economic growth is followed periodically, especially to achieve a certain momentum for developing countries, to converge to developing countries, and to provide certain living standards to its citizens. Export, which is among the factors that contribute to economic growth, is often described as the engine of growth. The importance of the share of high technology-based products in exports is frequently emphasized in the literature. In this context, the effects of exports of high-medium high technology products on economic growth were examined for particularly BRICS, including emerging developing countries, and Turkey by the ARDL bounds test. Within the scope of the study, firstly, the relationship between export and economic growth has been explained. Analyzes were carried out using the data obtained for the 2010Q1 and 2019Q3. In the econometric analysis, the economic growth was used as a dependent variable, as the share of total exports and exports of high and medium technology-based products in total exports were used as independent variables. As a result of the analyzes, it was observed that there is a co-integration relationship in BRICS-T countries except for Brazil. The 1% increase in exports in these countries increases GDP in the long term, in the range of 0,20% to 0,35%. The countries where the share of high-tech products exports in total exports has a positive and significant effect on economic growth are China and India. The increase of 1 percentage point in the share of high-tech products exports in total exports increases the GDP of India and China by 4%. At this point, it was determined that China and India differed positively from other countries in the relevant period. In general, it can be stated that results that support the export-based growth hypothesis for BRICS-T countries.