Arktika Bölgesi'nin uluslararası güvenlik çerçevesinde incelenmesi
Analysis of the Arctic Region within the frame of international security
  1. Tez No: 635704
  2. Yazar: ASLIHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İklim krizi günümüzün en önemli sorunlardan biri haline gelerek, insanlık için büyük riskler oluşturmaktadır. Arktika Bölgesi de iklim krizinden etkilenecek olan bölgelerin başında gelmektedir.Bu çalışmanın amacı Arktika Bölgesi'nin uluslararası güvenlik çerçevesinde kuramsal tartışmalarla çevre, enerji, ekonomik, siyasi ve askeri konularda incelenmesidir. Bu amaçdoğrultusunda ilk olarak“Uluslararası Güvenlik Kuramları”başlığı altında, güvenlik kavramının gelişimi incelenmekte, bölgedeki çeşitli faaliyetler üzerinde durulmaktadır. Ardından uluslararası güvenlik kuramları incelenmektedir. İkinci olarak“Arktika Bölgesi”başlığı ile bölgenin coğrafi tanımı yapılmakta, bölgenin stratejik önemine değinilmekte ve bölge devletlerinin anlaşmazlıkları incelenmektedir. Son olarak“Uluslararası Güvenlik Çerçevesinde Arktika Bölgesi”başlığı ile bölge devletleri, bölge dışı devletler ve uluslararası kuruluşların bölgedeki güvenlik politikalarına değinilmektedir. Ardından Neorealizm, Neoliberalizm, Kopanhag ve Aberystwyth Ekolü gibi uluslararası güvenlik kuramları aracılığı ile bölge güvenliği incelenmektedir. Bu çerçevede bu çalışma, Arktika Bölgesi sahip olduğu potansiyel kaynak zenginliği ile bir yandan ilgili devletler için rekabet unsuru oluştururken, diğer yandan bölgesel ve küresel açıdan uluslararası sistemde güvensizlik ortamı yaratmaktadır hipotezine dayanmaktadır. Hipotezi doğrulamak için şu sorulara yer verilmiştir: Bölge hangi kaynaklara sahip ve ne tür bir güvensizlik ortamı yaratıyor? Bölgesel ve küresel risk ve tehditler nelerdir? Bu risk ve tehditlerden etkilenen aktörler kimlerdir? Arktika Bölgesi'nde uluslararası güvenlik kuramlarından yola çıkılarak ne tür bir barış ortamı sağlanabilir?
Özet (Çeviri)
The climate crisis has become one of the most significant problems nowadays, creating huge risks for humanity. The Arctic Region is one of the regions that will be affected by climate crisis. The aim of this study is to examine the Arctic Region within the context of international security, with environmental, energy, economy, political and military issues through theoretical discussions.For this purpose, first of all, the development of the concept of security is examined under the title of“International Security Theories”and then various activities in the region are emphasized.Secondly, the geographical definition of the region is made under the title of“Arctic Region”, the strategic importance of the region is discussed and the disputes of the regional states are examined.Finally, under the heading of“Arctic Region in the Framework of International Security”, the security policies of the regional states, non-regional states and international organizations in the region are addressed.Then, regional security is examined through international security theories such as Neorealism, Neoliberalism, Kopanhag and Aberystwyth School.In this context, this study is based on the hypothesis that while the Arctic Region constitutes an element of competition for the relevant states on the one hand, with its potential immense resources, it also creates an environment of insecurity in the international system, both regionally and globally.The following questions are included to confirm the hypothesis: What resources does the region have and what kind of insecurity does it create? What are regional and global risks and threats? Who are the actors affected by these risks and threats? What kind of an environment of peace can be achieved in the Arctic Region based on international security theories?