Kişiye özel kitlesel üretim yapan bir firmanın makine öğrenmesi ile talep tahmini
Demand forecasting of a company that produces by mass customization with machine learning
- Tez No: 635723
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kişiye özel kitlesel üretim; son zamanlarda, birçok sektörde olduğu gibi tekstil sektörünü de etkisi altına almaya başlamıştır. Değişen tüketici alışkanlıkları ve gelişen teknoloji sonucu işletmeler; artan miktardaki kişiye özel kitlesel üretim taleplerini karşılamak için bu alana yönelmeye başlamıştır. Ülkemizde; tekstil sektöründe çok sınırlı olarak başlayan kişiye özel kitlesel üretim çalışmaları, çok fazla araştırılmayan bir alan olarak kalmıştır. Bu çalışmada, bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin; giderek artış gösteren kişiye özel kitlesel üretime olan talebin karşılanmasında; gelişen bilgisayar teknolojileri ile kullanım alanları günden güne artan makine öğrenmesi algoritmaları vasıtası ile tahminlerini oluşturabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass customization; recently, has started to influence the textile sector as in many sectors. As a result of changing consumer habits and developing technology; companies have begun to focus on this area to meet the increasing number of mass customized demands. In our country; mass customization activities, which started very limitedly in the textile industry, remained an area that was not searched much. In this study it is aimed to formulate forecasts of the companies which are operating in this field; in meeting the increasing demand for mass customization; by means of machine learning algorithms that usage areas are increasing day by day with developing computer technologies.