Gender inequality in leadership positions in STEM
FeTeMM'de lider pozisyonlarındaki cinsiyet eşitsizliği
- Tez No: 635724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İş ortamı, yıllar geçtikçe büyük değişikliklerden geçen dinamik bir ortamdır. Ancak, yönetim üzerine yazılan literatürün ilk günlerinden bu yana, işlerde ayrımın doğası ve birçok ortak çalışma alanında kadınların bulunmaması açıktır. Kadınlar neredeyse dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluştursa da, günümüzde bugüne kadar birçok iş sektöründe eşitsizlik ve adaletsizlikten muzdariplerdir. Bu araştırma, eşitsizliğin nedenlerini araştırmayı ve günümüzde en büyük cinsiyet eşitsizliğine maruz kalan en önemli sektörlerin bazılarındaki eşitsizliğin kökenini literatür yoluyla araştırmayı ve incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The business environment is a dynamic environment that has been going through major changes over the years. However, since the early days of management literature, the nature of segregation of jobs and lack of presence of women in many common fields of work has been evident. Even though women almost make a little more than half the population of the world, women still suffer from inequality and unfairness in many job sectors till our present day. This research aims to study the reasons behind the inequality and explore through literature and research the root of the inequality in some of the most important sectors that suffer the greatest gender inequality in our present days.