Avrupa Birliği'nde popülist radikal sağ partilerin yükselişi: Polonya örneği
The rise of populist radical right parties in the European Union: The case of Poland
- Tez No: 933405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda radikal sağ siyaset popülist uygulamalar ile birlikte hızla yükselişe geçmiş ve uluslararası ilişkilerin dinamiklerine büyük ölçüde etki etmiştir. Avrupa Birliği son zamanlarda popülizmin yükselişi ile birlikte dikkate değer bir şekilde dönüşüm sürecine girmiştir. Geleneksel siyasi partilerin egemenliğinin sarsılmasına sebep olan bu değişim, Birliğin politikalarını ve temel değerlerini sorgulayan bir atmosfer oluşturmuştur. Popülizm genellikle halkın duygularına hitap eden politikacıların, geniş kitlelerin desteğini kazanmak için siyasi elitlerden uzak duran bir ideoloji benimsemeleri ve vatandaşların kaygılarına odaklanmaları olarak tanımlanabilmektedir. Bu bağlamda AB'de ortaya çıkan popülist politikalar, kitlelerin desteğini almış ve Polonya popülist radikal sağ siyasetin yükselişi kapsamında önemli bir örnek teşkil etmiştir. 2015 yılında Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) seçim zaferi Polonya'da yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Polonya siyasi sahnesinde popülist ve sağcı bir çizgiyi temsil eden partinin yükselişi çeşitli etkilere dayanmaktadır. Parti, göçmenlik karşıtı politikaları, milliyetçi retoriği ve Avrupa Birliği karşıtı duruşuyla geniş bir destek tabanı oluşturmuş ve Polonya'nın kültürel kimliğini ve milli egemenliği koruma vaadiyle de halkın ilgisini çekmiştir. Polonya'da artarak devam eden popülizm ülkenin liberal demokratik değerler ile ters düşmesine sebep olmuştur. Bu durum Polonya'nın AB ile ilişkilerinde ciddi bir gerilim yaratmıştır. Çünkü temel değerler ile paralel bir duruş sergilemeyen Polonya'daki bu gelişmeler, Birliğin bütünlüğünü zayıflatabilecek ve bölünmelere yol açabilecek bir durum olarak görülmektedir. Bu sebeple, bu ikili arasındaki gerilim artmış ve çatışma kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu çerçevede çalışmanın ana argümanı, Polonya'nın liberal demokratik değerleri içselleştirmekten uzaklaşma eğilimi göstermesinin temel nedeni PiS önderliğinde yükselen radikal sağ popülist politikalardır. Bahsedilen argüman kapsamında çalışmanın temel gayesi, Polonya'nın hangi uygulamalar doğrultusunda liberal demokratik değerlere meydan okuduğunu analitik bir şekilde incelemektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, radical right-wing politics has rapidly risen along with populist practices and has greatly influenced the dynamics of international relations. The European Union (EU) has recently entered a remarkable transformation process with the rise of populism. This change, which has shaken the dominance of traditional political parties, has created an atmosphere that questions the policies and fundamental values of the Union. Populism can generally be defined as politicians who appeal to the emotions of the people, adopting an ideology that distances themselves from political elites and focuses on the concerns of citizens in order to gain the support of the masses. In this context, the populist policies that emerged in the EU have gained the support of the masses and Poland has constituted an important example within the scope of the rise of populist radical right politics. The election victory of the Law and Justice Party (PiS) in 2015 marked the beginning of a new era in Poland. The rise of the party, which represents a populist and right-wing line in the Polish political scene, is based on various influences. The party has built a broad support base with its anti-immigration policies, nationalist rhetoric and anti-EU stance, and has attracted the public's attention with its promise to protect Poland's cultural identity and national sovereignty. The increasing populism in Poland has caused the country to fall out with liberal democratic values. This has created serious tension in Poland's relations with the EU. Because these developments in Poland, which do not display a stance parallel to the core values, are seen as a situation that could weaken the unity of the Union and lead to divisions. For this reason, the tension between these two has increased and conflict has become inevitable. In this context, the main argument of the study is that the main reason for Poland's tendency to move away from internalizing liberal democratic values is the radical right-wing populist policies led by PiS. Within the scope of the aforementioned argument, the main purpose of the study is to discuss the reasons for the rise of populism in Poland within the axis of social constructivism.