Implementing CLIL Method as part of differentiated instruction
İçerik ve Dil Entegreli Öğrenme (CLIL) Modelinin farklılaştırılmış öğretim yöntemi olarak kullanılması
  1. Tez No: 635766
  2. Yazar: SEVCAN RASGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma farklılaştırılmış öğretim (DI) ihtiyacından ortaya çıkmıştır ve içerik ve dil entegreli öğrenme modeline (CLIL) dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı içerik ve dil entegreli öğrenme modelini farklılaştırılmış öğretim stratejisi olarak kullanıp, kendi seviyelerinden düşük karma yabancı dil sınıflarında eğitim gören öğrencilerin motivasyonun arttırmak ve onlarda oluşabilecek davranış değişikliklerini gözlemlemektir. Bu doğrultuda, çalışma Türkiye'nin batısında yer alan bir özel okulda eğitim gören 9. sınıf öğrencilerine uygulanmış ve kontrol grubu geleneksel öğretime maruz kalırken, deney grubu farklılaştırılmış öğretimi içerik ve dil entegreli öğrenme modeli ile planlanan derslerle almıştır. Nicel veri içsel motivasyon anketi ile ölçülmüş ve öğrencilerin başlangıçtaki motivasyonları ile uygulama sırasındaki ve sonundaki motivasyonları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Nitel veri ise öğrenci günlükleri ve röportajları ile öğretmen gözlemlerinden elde edilmiş ve öğrencilerin algı ve davranışlarında pozitif farklılıklar görülmüştür. Çalışma sekiz haftalık uygulama sonunda elde ettiği verilerle amacına ulaşmış ve karma seviyeli İngilizce sınıflarında okuyan ve seviyeleri bu sınıfta öğretilen İngilizce seviyesinden yüksek olan deney grubundaki 10 öğrencinin motivasyonlarının yükseldiği, algı ve davranışlarının değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is originated from the need of differentiated instruction and relies on Content and Language Integrated Learning (CLIL) to improve the motivation and observe the possible changes in the attitudes of a certain group of students who study in mixed level language classrooms lower than their actual L2 level. This research took place in a private high school in the western part of Turkey and the participants were composed of adolescents who study an“A2 Level Book”in mixed gender classrooms. In this experimental study, quantitative data was collected with a motivation questionnaire while qualitative data was gathered with classroom observations, student journals and interviews. Participants were 40 EFL students in the 9th grade and divided into two as control (N=30) and experimental groups (N=10). A training program was shaped around the motivational problems of high achiever students and adapted from the observations of the researcher working in the same school at the beginning of the intervention. Specifically stating, the study attempted to identify the use of CLIL method as a differentiated instruction strategy as well as the consequences of it in the attitude of learners by making use of a group of L2 learners that suffered from a lack of motivation that resulted from being in a lower level language classroom. The results illustrated that the use of CLIL as a DI strategy increased the motivation levels and caused a noticeable change in the attitudes of learners towards L2 lessons.