The role of reliability, trust and brand loyalty on e-commerce purchase intention
Güvenirlilik, güven ve marka bağlılığının e-ticarette satın alma niyetini etkilemedeki rolü
- Tez No: 635800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojinin gelişip pazarlama alanına yansıma ile ortaya çıkan e-ticaret, firmalara yeni bir rekabet alanı yaratmıştır. Bu yaratılan yeni rekabet alanı tüketiciler için de yeni bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Online alışveriş fırsatı sunan bu ortam geleneksel alışverişe alışmış müşteriler için bir güvensizlik yaratan birden fazla unsuru da barındırmaktadır. Bu çalışma müşterilerin internet ve platform kaynaklı bu güvensizliklerinin satın alma niyetlerini nasıl etkilediklerini araştırmıştır. 477 kişiye internet ortamında yapılan anket neticesinde müşteri bağlılığının satın alma niyetini etkilediği ve bu müşteri bağlılığının da platforma olan güven ve müşteri güveni ile kurulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların sosyo-demografik profili neticesinde ise satın alma kararının cinsiyet, yaş ve gelir seviyesine bağlı olarak değişebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
E-commerce, which emerged with the development of technology and reflection in the field of marketing, created a new competition area for companies. This new competitive area offers a new shopping experience for customers. This environment, which offers the opportunity to shop online, also contains issue about trust for customers who are accustomed to traditional shopping. This study investigated how customers' insecurities from internet and platform affect their purchase intention. As a result of the survey conducted on 477 people on the internet, it was concluded that brand loyalty affects the purchase intention and this loyalty was established with the customer trust and platform reliability. In addition, this study was concluded that the purchase decision may vary depending on gender, age and income level based on socio-demographic profile of the participants.