Arap dilin'de câmid fiiller ve Kur'an'daki kullanımları
The dull verbs in Arabic language and its uses in the Quran
  1. Tez No: 635879
  2. Yazar: HASAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Arap Dilinde Câmid Fiiller ve Kur'an'daki Örnekleri”adlı bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, sınırları, amacı, önemi ve kapsamı ortaya konduktan sonra“câmid”kavramın lügat ve ıstılahî tanımları yapılmıştır. Birinci bölümde tam câmid fiiller, ikinci bölümde ise yarı câmid fiiller ele alınmıştır. Bu fiiller tek tek ele alınmış ve her birinin sözlük anlamı, farklı kullanımları, varsa şiirle istişhadı ve Kur'ân'daki örnekleri verilmiştir. Bunun yanında örnekler ve kullanımlar üzerinde gereken yerlerde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuç kısmında çalışmada varılan bulgular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study called“The Dull Verbs in Arabic Language And Its Examples in The Quran”consists of introduction, two parts and conclusion part. After introducing the subject, boundaries, purpose, importance and scope of the thesis in the introduction, the definition of“câmid”has been made. In the first part, full-dull verbs are dealt with, and in the second part, semi-dull verbs are discussed. These verbs are dealt with one by one, and the dictionary meaning of each of them, their different uses, evidence, if any, and examples in the Qur'an are given. In addition, evaluations were made on samples and uses where necessary. In the conclusion, the findings of the study are revealed.