Taekwondo sporcularında uygulanan köpük silindir egzersizlerinin tekrarlı tekme performansı üzerine etkisi
The effect of foam roller exercies applied on taekwondo athletes on repeated kick performance
  1. Tez No: 635880
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM PAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU CUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, Taekwondo sporcularına tekrarlı tekme testi sırasında her set aralarında uygulanan köpük silindir tekniği ve pasif dinlenme metodunun tekme performanslarına olan etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya, Erzincan ilinde bulunan farklı spor kulüplerinde aktif taekwondo yapan 18 erkek 9 kadın toplamda (Yaş: 18,33±3,01 yıl, Boy: 172,25±9,01 cm, Kilo: 61,48±9,79 kg) 27 gönüllü sporcu dâhil edilmiştir. Sporculardan veri toplamak amacıyla sporculara taekwondo anaerobik aralıklı tekme testi (TAIKT) uygulandı. Sekiz setlik TAIKT uygulaması sırasında her set arasında köpük silindir ve pasif dinlenme metodu uygulanmıştır. Araştırma çapraz döngülü randomize modeline uygun tasarlandı ve sporcuların pasif dinlenme sonuçları kontrol verilerini oluşturdu. Testler arasında 24 saat pasif dinlenme süresi bulunmaktadır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 programına yüklenerek verilerin analizi gerçekleştirildi. Verilerin değerlendirilmesinde eşler arası farkın önemlilik testi (t-testi) uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the effect of foam roller and passive resting method applied between the sets of repetitive kick tests on the kick performance of Taekwondo athletes. A total of 27 volunteer athletes, 18 males and 9 females (age: 18,33±3,01 years, Height:172,25±9,01 cm, Weight:61,48±9,79 kg) doing active taekwondo in different sports clubs in Erzincan, were included in the study. Taekwondo Anaerobic Interval Kick Test (TAIKT) was applied to gather the data of the athletes. After eight sets of TAIKT applications, foam roller, and passive resting method were applied between each set. The research was designed in accordance with the cross-loop randomized model and the passive resting results of the athletes made up the control data. Passive resting was performed for 24 hours between tests. The analysis of the data obtained in the study was uploaded to the SPSS 22.0 program and the data were evaluated. In the evaluation of the data, a paired difference significance test (t-test) was applied.