Siprofloksasin ve gentamisin antibiyotikleri için seçici elektrotların geliştirilmesi
Development of selective electrodes for ciprofloxacin and gentamicin antibiotics
  1. Tez No: 635886
  2. Yazar: MUAMMER BURÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TİTRETİR, DR. ÖZNUR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan, insan ve hayvan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip biyolojik kaynaklı ya da sentetik olarak elde edilen ilaçlardır. İnsanlar tarafından antibakteriyel ajanların yanlış kullanımı; hayvanlarda hastalıkların tedavisi ve önlenmesi dışında, gelişiminin hızlandırılması, verimin artırılması, gıda kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılması, antibiyotiğe dirençli bakteri suşlarının artmasına yol açmıştır. Biyolojik sıvılarda, dokularda, et, süt ve bal gibi besin maddelerinde antibiyotik kalıntılarının kontrolü son derece önem arzetmektedir. Bu nedenle kalıntı antibiyotik düzeyinin kolayca saptanabileceği, hızlı, duyarlı, ucuz ve basit tayin yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tez kapsamında, Siprofloksasin ve Gentamisin tayinine yönelik basit, hızlı, düşük maliyetli voltametrik sensörler geliştirilmiştir. Bu kapsamda dönüşümlü voltametri metodu kullanılarak camsı karbon elektrot modifiye edilmiştir. Siprofloksasin ve Gentamisin antibiyotiklerinin elektrokimyasal davranışları kare dalga sıyırma voltametri metoduyla incelenmiştir. Tez kapsamında Siprofloksasin için bir, Gentamisin için iki farklı yöntem geliştirilmiştir. Siprofloksasin tayini 2-Tiyofen metanol ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılarak 0.1-200 µM lineer aralıkta, 7 nM tayin sınırı ile gerçekleştirilmiştir. İlk yöntemde Gentamisin tayini, 0.05-4.00 mM doğrusal aralığında 0.039 mM saptama sınırı ile 3-metil tiyofen ve 3-tiyofen karboksilik asidin bir kombinasyonu kullanılarak modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılarak gerçekleştirildi. İkinci yöntemde; Gentamisin tayini, β -siklodekstrin ve p-toluen sülfonik asit kombinasyonu ile 0.06-3.50 mM doğrusal aralığında 0.048 mM'lik bir sınır ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılarak gerçekleştirildi. Geliştirilen yöntemlerin analitik uygulamaları sentetik idrarda yapılmış ve geri kazanım verimleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are biological sourced or synthetically obtained drugs that are of great importance for human and animal health, used in the treatment of bacterial infectious diseases. However, their effect strength is decreasing due to the bacterial resistance that becomes widespread day by day. Misuse of antibacterial agents by humans; apart from the treatment and prevention of diseases in animals, its use for accelerating its development, increasing the yield, improving food quality has led to an increase in antibiotic resistant bacteria strains. Control of antibiotic residues in biological fluids, tissues, nutrients such as meat, milk and honey is extremely important. For this reason, fast, sensitive, cheap and simple determination methods are needed in which the residual antibiotic level can be easily determined. In the scope of the thesis, simple, fast, low cost voltammetric sensors have been developed for the determination of Ciprofloxacin and Gentamicin. In this context, the glassy carbon electrode was modified using the cyclic voltammetry method. Electrochemical behavior of Ciprofloxacin and Gentamicin antibiotics were investigated by square wave stripping voltammetry method. Within the scope of the thesis, one method for Ciprofloxacin and two different methods for Gentamicin have been developed. Determination of Ciprofloxacin by using glassy carbon electrode modified with 2-Thiophene methanol; It was performed in the 0.1-200 µM linear range, with the 7 nM detection limit. In the first method, Gentamicin determination was carried out by using glassy carbon electrode modified using a combination of 3-methyl thiophene and 3-thiophene carboxylic acid by detection limit 0.039 mM in the linear range of 0.05-4.00 mM. In the second method; determination of Gentamicin was carried out using glassy carbon electrode modified with the combination of β-cyclodextrin and p-toluene sulfonic acid by a limit of 0.048 mM in the linear range of 0.06-3.50 mM. Analytical applications of the developed methods were made in synthetic urine and their recovery efficiencies were calculated.