The relationship between self-regulation strategies and academic achievement at a university context
Üniversite ortamında öz-düzenleme stratejileri ve akademik başarı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 635935
  2. Yazar: SUDE YENİÇIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin öz düzenleme stratejileri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemek için yürütülmüştür. Bu çalışma aynı zamanda öğrencilerin öz düzenleme stratejilerinde ve akademik başarılarında cinsiyet, lise geçmişi ve bölüm açısından önemli bir fark olup olmadığını araştırmaya çalışmaktadır. Ayrıca araştırma, üniversite öğrencilerinin SRFLLS (Öz-Düzenleme Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği) algılarını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada veriler Mersin Cag Üniversitesi'nde 274 hazırlık okulu öğrencisinden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Öz-Düzenleme Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmış, ilgili verilerin analizinde betimsel, çıkarımsal ve korelasyonel istatistikler kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, üniversite öğrencilerinin akademik başarılarının öz düzenleme stratejilerini kullanmalarına göre farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu, özdenetim stratejileri öğrenciler tarafından ne kadar çok kullanılırsa, akademik açıdan daha başarılı hale geldiklerini göstermektedir. Ayrıca kız öğrencilerin daha fazla öz düzenleme stratejisi kullandıkları ve dil öğrenme süreçlerinde daha başarılı oldukları bulunmuştur. Hukuk ve Psikoloji bölümlerindeki öğrencilerin de akademik olarak daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to find out the relationship between university students' self-regulation strategies and their academic achievement. This research also attempts to explore whether there is a significant difference in students' self-regulation strategies and their academic achievements in terms of gender, high-school background and department. Also, research aims to find out university students' perception of SRFLLS (Self-Regulation Foreign Language Learning Scale. The data in the research were gathered from 274 preparatory school students at Cag University, Mersin. In this mixed method research, Self-Regulation Foreign Language Learning Scale and semi-structured interview questions were used to collect data. Descriptive, inferential, and correlational statistics were used to analyze the relevant data. The results of the study have unearthed that university students' academic achievements differ according to their use of self-regulation strategies. This suggests that the more use of self-regulation strategies the more students become academically successful. Also, it was found that female students use more self-regulation strategies and are more successful in their language learning process. It was also found out that students in Law and Psychology departments are also more academically successful.