Mimari fotoğraf sanatı; Ve Düsseldorf ekolü
- Tez No: 63594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMBER ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
İnsanın yaşamsal varlığını sürdürmek için, çok çeşitli şekillerde geliştirdiği, doğaya ve dış etkenlere karşı koruyucu bir kabuk işlevi gören mimari, fotoğrafın icadından itibaren vazgeçilmez bir fotografik yorum unsuru olmuştur. Kendi teknolojisine ve anlatım diline sahip olan mimari-insan arasındaki karşılıklı dönüşüm-dönüştürme ilişkisi nedeniyle, ortaya çıkan fiziksel ve sosyal veriler, fotoğrafın anlatım dili ile birleşince, toplumsal bir panaroma ortaya çıkmaktadır. Fotoğrafın ilk yıllarında mimari unsurlar, belgesel amaçlı çekimlerde ana konuyu vurgulayıcı, konuyu tamamlayıcı nitelikte ya da modern çağın simgesi olarak tek başlarına görüntülenmiş ancak eleştiri ve tartışma konusu haline getirilmemişlerdir. Yayın amaçlı fotografik saptamada ise görünür gerçekliğin saptanması ön plandadır. Günümüz sanatının teknoloji ile olan bağlantılarının örüldüğü yüzyıl başında, gelişen sanat akımlarının etkisiyle, konu seçimleri ve objelerin yorumları, bilinen kompozisyon kurallarından farklılaşmıştır. Sanat vizyonu, özgür yorumlar ve bağlam değiştirmelerle şekillenerek, yeni söylemlere, anlamlara kavuşmuş ve değişime uğramıştır. Bu değişimin bir uzantısı olarak 1980'li yıllardan sonra, özellikle Avrupa'da anonim mimari yapılar -caddeler, evler, iç mekanlar, metro istasyonları, silolar, fabrika binaları, maden alanları vb.- tek başlarına, yalın ve salt gerçeklikleri ile fotoğrafın konusu olmaya başlamışlardır. İnsandan arındırılmış olarak görüntülenen bu mekanlar, fiziksel özelliklerinin ötesinde, günümüz toplumunun tekdüze, can sıkıcı, modern yaşamının olumlu ve olumsuz yanlarım düşünsel boyutta dile getiren vizyonlar oluşturmaktadırlar. Aynı fotografik kriterler uygulanarak görüntülenen bireysel ve aile portreleri, insan-mekan ilişkilerine yönelik diziler de görünen anlamlarından ayrı olarak, bize kendi varlığımızı sorgulamaya yönelik, ipuçları sunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Since the invention of photography, architectural products have been the photographic interpretation subjects. The physical living environments for the people which have been designed and created throught the architectural thoughts were illustrated by the photograp artists as important objects. Both architectural teknology and implementation and the inter action between man and his environment have some social and physical values. These values together with the photographicai expression create a social aspect. Architecturial subjects have had instantaneous characteristics of any living period in initial photographic documentation. As developing the physical environment by the effects of techological events, the architectural photographs varied getting a significiant characteristics such as the expression of architectural subjects together with the surroundings in city settlements. This event realised as the symbol of force by tecnology. Beside that in such architectural informotive photos, the priority is about the reality of appearance. As a contemporary phenomenon, the interaction between art and technology caused the appearance of some new trends such as manifestos. By the effects of these trends, both the choise of subjects and their interpretations changed as exceptional, out of the familiar normative composition. Art vision was developed a new appearance with the effect of liberalist interpretations. Being parallel to these development, from 1980's, the anonymous architectural products, such as houses, interior design of some buildings, subway stations, silos, industrial buildings, mining areas etc. were preferred the subjects of new photographs. The pure realistic sight of the products was the cause of the preference. These spaces were illustrated as the meaning of monotongy and boring living environments. Both the positive and negative visual effects of these modern physical environments can be noticed by these photos. The portraits of the singles and the families which were visualised with the same photographic techniques and same criteria, illustrate that the relations between man and his environment. Further that, these photos after some thoughts about the existancy.