Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının yerel siyasete etkileri (İzmir örneği)
The Effects of non govermental organizations acting as public institutions to local politics (A sample for İzmir metropolitan municipality area)
- Tez No: 63595
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Kamu Yönetiminde yapılanma tartışmalarının önem kazandığı günümüzde, yerel yönetimler tartışmanın adeta merkezindedir. Devlet merkezli yönetimden ziyade, çok aktörlü yönetimin yaşama geçirilmesi amaçlanmaktadır. Amacı gerçekleştirmek için Kamu Yönetiminde katılımcı ve demokratik bir yapılanma istenmektedir. Mevcut hukuki sistem içinde, genel yönetimde olduğu gibi kamu hizmetlerim yapan yerel yönetimlerin işlevlerinde de gizlilik esas, açıklık istisnadır. Hizmet kararlarının özellikle kenti ilgilendiren büyük projelerde konu kentlinin görüşüne açılarak kanlım sağlanabilir, çünkü karar aşamasında bilgilendirilmeyen kentli hizmete sahip çıkmamaktadır. Yönetişimin gerçekleşebilmesi için toplumun örgütlü olması gerekir. Sivil toplum örgütlerinin yaygınlaşması ve katılımın artması için hailem bilgilendirilmesi amacında eğitim programlan gereklidir. Bu eğitim süreçlerinde kişilerde kentli bağlılığının oluşması da sağlanabilir, kentli bağlılığı kentte yaşayan bireylerin bireysel haklarının yanında diğer bireylerinde haklarım gözetmesi ve kent için ortak kaygının duyulmasıdır. Kente karşı duyulan sorumluluk ilk aşamadır, daha sonra ulus ve dünya ölçeğinde sorumluluk hissedildiği ölçüde sağlıklı kentlerde yaşayabiliriz. Sivil toplum kuruluşlarının yönetime katılımıyla demokratik yerel yönetimler oluşmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarından belli bir fikir etrafında oluşan dernekler, toplumsal faydayı gözettikleri için dernek üyeleri özveriyle çalışmaktadır. Yerel yönetimlere de bireysel çıkarlarım gözetmek amacıyla katılmazlar, kamuya bir yarar sağlamak amacıyla katılırlar. Profesyonellerden oluşan sivil toplum kuruluşları ise özerk kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Mesleki çıkarları korumak - geliştirmek kuruluş amaçlan arasındadır. Meslek odaları üyeleri ilgili oldukları konularda yetkindirler. Yerel yönetim karar organlarında bulunan oda üyeleri görev ikiliği yaşamaktadır ve hangi statünün gerektirdiği şekilde davranacaktır. Hukuki sistemimizde, birden fazla kamu görevinin bir kişide toplanamayacağım düzenleyen hükümler olmasına karşın bu kurallara uyulmaması gelenek uyulması ise istisnadır. İzmir Büyükkent sınırlarındaki ilçe belediye meclis üyeleri ve başkanları arasında iki kamu görevini üstlenen kişilere rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT These days on which the discussions aiming at the reorganization of the Public Administrations seem to be the center of the debates. It is intended to bring the multi actors to the power rather the central goverment of state. An organization which is composed of participants and democratic structure is required for the public administration for the realization of this objective. Secrecy is the basis and the transparency is an exceptional in the functions of the local administration which are in charge of the public affairs as well as of the general administrative affairs considering the present law system. Participation may be provided in cases, the municipal decisions as regards the city in particular are concerned by referring the matter to the urbans, because the urbans are not willing to be concerned in the subject matter when they are not informed there on. The society must be organized so that the governence can be a reality traning programs are necessary for the people to be informed aiming at making the civilian society organizations common and at increasing the participation. The fact that the individuals have dependency on the way of life in cities may be defined as the rights of the individuals of their own as well as their respectivenens for the others' rights and as the commen concern to be felt for the city. The responsibility for the city is the first step, only this responsibility is felt and realized well enough, that is, on the nation and world wide, then we may stand the chance of living in the cities. Democratic local authorities are formed thanks to the fact the civilian social organizations participate in the administration. Of the civilian social organizations the association which gather around a cetain idea, strive for the social interests only, therefore the members of the su-called organizations continue their activities upon great sacrifeces of their own. There aforementioned organizations in no way take part in the local administrations for the indivualistic interest, far from it they do this for the benefit of the society only. The civilian social organizations consisting of the professionals are,on the other hand, the professionals organizations which are independent public concerns. Among the establishment objectives are the protection and development of on the part of the professional interests. The members of the professional chambers are those who are the experts in their own realises. The members of the involved chambers who participate in the decision-making divisions of the local authorities have a dilemma in terms of the charge they under take. Inspite of the fact that there are some clauses regulating the fact that more than one public position cannot come into possesion of the same posion in compliance with the terms of the present law system current in Turkey, it is traditional not to obey the so-called rules and exceptional to obey them. Nevertheless, we can across some persons who are change if more than one public position among those who are known to work as the members of the city council and mayors of the concerned town administration within the borders if the Izmir metropolitan area.