Bilgisayar tabanlı müzik analizinde MIDI ToolBox kullanımı
Using MIDI ToolBox in computer based music analysis
- Tez No: 635970
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN IŞIKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilgisayar tabanlı müzik analizinde tonallık, perde, aralık, ezgi çizgisi vb. gibi müziğin birçok farklı özelliği/özniteliği analiz edilebilmektedir. Müzik analizi, doğrudan ses dosyaları (audio) üzerinden yapılabildiği gibi müziği temsil eden sembolik veriler kullanılarak da yapılabilmektedir. Bilgisayar ortamında müziğin sembolik temsilinde günümüzde en yaygın kullanılan araçlardan biri MIDI'dir. MIDI verileri üzerinden müzik analizi yapmaya olanak sağlayan birçok farklı araç geliştirilmiştir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan araçların başında, Matlab yazılımında kullanılmak üzere geliştirilen MIDI ToolBox gelmektedir. Müzik analizinde MIDI ToolBox kullanımı, ses dosyalarını MIDI'ye dönüştürme ihtiyacını doğurmaktadır. Yapılacak analiz işleminin sağlıklı olması için oluşturulan MIDI dosyasının orijinal sesle birebir uyumlu olması gerekmektedir. Ancak genellikle MIDI dosyalar notasyon yazılımları aracılığıyla ve elle hazırlanmaktadır. Günümüzde manuel yöntemlerle MIDI dosyaları hazırlamanın yanında, sesten MIDI'ye dönüşüm yapan dönüştürücü yazılımlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, öncelikle MIDI ToolBox'ın özellikleri ve kullanımı açıklanırken; ses dosyasından MIDI'ye dönüşüm yapan yazılımlar tespit edilerek belirlenen örnek müzikler bu yazılımlar tarafından MIDI'ye dönüştürülmüş ve yapılan karşılaştırmalar doğrultusunda yazılımların başarı sıralaması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In computer-based music analysis has been created a music database in order to analysis music features such as key, pitch, interval distribution, melodic contour, etc. While generally music analysis operations are applied into raw data/audio files, symbolically representing of musical data are often used for such operations. One of the most widely used to demonstrate of music as symbolically is MIDI and many different tools have been developed to use MIDI in music analysis. In terms of prevalence, the foremost one is MIDI ToolBox in MatLab. The use of MIDI ToolBox in music analysis raises the need to convert audio files to MIDI and MIDI file created must be exactly compatible with the original/raw audio for the analysis process to be performed. However, MIDI data/files are usually prepared manually and through notation software. Today, besides preparing MIDI with manual methods, some of software that converts from audio to MIDI has been developed. In this study, while explaining the features and usage of MIDI ToolBox in MatLab, some of unique software that converts from audio to MIDI has been detected. Then, some music files in a pool has been converted to MIDI by this software. As a result of this study, the software that converts audio to MIDI has been compared with success.