Sosyal bilgiler öğretmenlerinin iş tatminini etkileyen faktörlerin farklı değişkenler açısından incelenmesi (Aksaray ili örneği)
Investigation of factors affecting social studies teachers' job satisfaction in terms of different variables (The case of Aksaray province)
- Tez No: 635997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Aksaray ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinin iş tatmin düzeylerine etki eden faktörlerin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma nicel bir araştırma olup deseni ise ilişkisel tarama modelidir. Veri toplamak amacıyla Hackman ve Oldham (1975) tarafından geliştirilen ve 14 maddeden oluşan iş tatmin ölçeği kullanılmıştır. Aksaray ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullara gidilmiş ve bazı öğretmenlerle yüz yüze görüşülerek veriler toplanmış olup bazı öğretmenlerle ise İnternet üzerinden iletişim kurularak veriler toplanmaya çalışılmıştır. Araştırma neticesinde 200 öğretmenden veri toplanmıştır. Verilerinin analizinde, SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine yönelik elde edilen veriler, bağımsız gruplar arası t testi ve varyans analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Aksaray'da bulunan sosyal bilgiler öğretmenlerinin iş tatmininin yaş, cinsiyet, çalışma süresi, okul türü, atanmak için beklenen yıl, memleketlerinde görev yapma ve eğitim durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ancak unvan değişkenine göre Aksaray ilinde görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinin iş tatminlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Yalnızca sosyal bilgiler öğretmenlerinin değil, diğer branş öğretmenlerinin de araştırmalara dahil edilmesiyle öğretmenlerin iş tatminini etkileyen bireysel, örgütsel ve çevresel değişkenlere ilişkin daha kapsamlı çalışmaların yapılabileceği önerilerek araştırmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the factors which influence the job satisfaction of social studies teachers who work in secondary schools in Aksaray which dependent to Ministry of National Education. This study is a quantitative research and its pattern is a relational screening model. As a data collection tool in the study 'Hackman and Oldham(1975) Job Satisfaction Scale' which consists of 14 items was used. Population of study is composed of the teachers who work in secondary schools which dependent to Ministry of National Education and during the data collection process both face to face interview and online interview methods are preferred. The data were collected from 200 teachers and the data were analyzed by using the SPSS 22 packaged software. In the analysis of data sub branches of independent samples't' test and one way of Variance have been made use of. At the end of the study, significant statistical difference among the social studies teachers in Aksaray whose job satisfaction dependent on the variables like their age, gender, profession time, sort of school, the year which they wait for assigned, working in their hometown, and factor of educational background. Besides them, It is also detected there is no meaningful statistical difference between seniority and social studies teachers' job satisfaction. The research was dissolved with a suggestion about an extensive study about the factors which affects the teachers' job satisfaction as individual, organizational, environmental variable and there must be not only social studies teachers but also other brunches added.