Exploring factors affecting job satisfaction levels among EFL teachers
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin iş memnuniyet düzeylerini etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 931749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten İngilizce öğretmenlerinin iş tatmini düzeylerini ve bu düzeylerin öğretmen özerkliği ve yabancı dil öğretme kaygısından ne derece etkilendiğini araştırmayı ve bu konuda bir model oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma, ardışık açıklayıcı karma yöntemler desenini kullanmıştır. Nicel veriler, çevrimiçi anketler yoluyla kartopu örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Örneklem, Türkiye'de çalışan 249 İngilizce öğretmeninden oluşmuştur. Nicel verileri toplamak için bu çalışmada dört geçerli ve güvenilir ölçek kullanılmıştır: Öğretmen İş Tatmini Ölçeği (TIMS & PIRLS, 2016), Öğretmen Özerkliği Ölçeği (Pearson & Moomaw, 2006), ve Yabancı Dil Öğretimi Kaygı Ölçeği (Aydın & Ustuk, 2020). Ayrıca, çalışmanın birinci araştırma sorusuna yanıt verebilmek için katılımcıların demografik bilgileri de toplanmıştır. Nicel bulguları zenginleştirmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak nitel veri elde edilmiştir. Nitel veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiş ve öğretmen özerkliği ile yabancı dil öğretimi kaygısının Türkiye'de görev yapan İngilizce öğretmenlerinin meslek tatmin düzeylerine etkisini derinlemesine incelemek amacıyla temalar, alt temalar ve kodlar halinde ayrılmıştır. Nicel bulgular, araştırma sorularını cevaplamak amacıyla korelasyon, t-testi, tek yönlü ANOVA, hiyerarşik regresyon ve SEM analizleri gibi yöntemlerle elde edilmiştir. Elde edilen nicel bulgular, öğretmen iş tatmini ile öğretmen özerkliği arasında anlamlı pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur; bu durum, daha yüksek düzeyde özerklik algılayan öğretmenlerin daha yüksek iş tatmini bildirdiklerini göstermektedir. Buna karşılık, öğretmenlik meslek tatmini ile yabancı dil öğretme kaygısı arasında anlamlı negatif bir korelasyon bulunmuştur; bu da daha yüksek yabancı dil öğretme kaygısı seviyelerine sahip öğretmenlerin daha düşük iş tatmini bildirdiklerini göstermektedir. Ayrıca, çalışma yabancı dil öğretme kaygısının öğretmen özerkliği ile öğretmen meslek tatmin düzeyleri arasındaki ilişkide aracılık rolü oynadığını bulmuştur. Bu, öğretmen özerkliğinin öğretmenlik meslek tatmini düzeyleri üzerindeki olumlu etkisinin kısmen yabancı dil öğretme kaygısı üzerindeki olumsuz etkisiyle açıklandığı anlamına gelmektedir. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel bulgular nicel sonuçlara ek bağlam ve açıklama sağlamıştır. Nitel veriler, İngilizce öğretmenlerinin destekleyici ve iş birliğine dayalı bir öğretim ortamına, mesleki gelişim fırsatlarına ve yönetilebilir bir iş yüküne değer verdiklerini ortaya koymuştur. Nitel veriler ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin karşılaştıkları büyük sınıf mevcudu, öğrenci davranış sorunları ve kaynak eksikliği gibi zorlukları vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate and create a model on EFL teachers' job satisfaction (TJS) levels and to what degree it is affected by their teacher autonomy (TA), and foreign language teaching anxiety (FLTA). This study employed a sequential explanatory mixed-methods design. Quantitative data was collected via online questionnaires using the snowball sampling method. The sample consisted of 249 EFL teachers working in Türkiye. Three validated and reliable scales were utilized to gather quantitative data in this study: the Teacher Job Satisfaction Scale (TJS) (TIMS & PIRLS, 2016), the Teaching Autonomy Scale (TAS) (Pearson & Moomaw, 2006), and the Foreign Language Teaching Anxiety Scale (FLTAS) (Aydin & Ustuk, 2020). Additionally, participants' demographic information was collected to address the first research question of the study. Moreover, semistructured interviews were conducted to enrich the quantitative findings and gather qualitative data. The qualitative data were analyzed using the thematic analysis method and divided into themes, sub-themes, and codes to profoundly examine the influences of TA and FLTA on TJS levels of EFL teachers and other issues they expressed in their teaching practices. The qualitative findings were obtained through methods such as correlation, t-test, one-way ANOVA, hierarchical regression, and SEM analyses to address the research questions. The quantitative findings of this study revealed significant positive correlations between teacher job satisfaction (TJS) and teacher autonomy (TA), indicating that teachers who perceived higher levels of autonomy tended to report higher job satisfaction. Conversely, the quantitative findings revealed that there was a significant negative correlation between TJS and foreign language teaching anxiety (FLTA), indicating that teachers with higher levels of FLTA tended to report lower job satisfaction. The study also found that FLTA mediated the relationship between TA and TJS. This implies that the positive effect of TA on TJS is partially explained by its negative effect on FLTA. Furthermore, the qualitative findings from semi-structured interviews provided further context and explanation of the quantitative results. The qualitative data revealed that EFL teachers value a supportive and collaborative teaching environment, opportunities for professional development, and a manageable workload. The qualitative data also highlighted EFL teachers' challenges, such as large class sizes, student behavioral problems, and a lack of resources.