İlköğretim okulları ikinci kademe İngilizce öğrencilerinin motivasyonu (İstanbul)
Secondary school English students motivation (İstanbul)
- Tez No: 87862
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Türkiye'de eğitim sistemindeki son değişikliklerle temel eğitim sekiz yıla tamamlanmış ve böylece bugüne kadar Anadolu Liseleri adı altında faaliyet gösteren okulların orta kısımları ortadan kalkmaya başlamıştır. Anadolu Liselerinin ortaya çıkışındaki en büyük etkenlerden biri kuşkusuz öğrencilerinin sağlam bir yabancı dil eğitimi almalarını sağlamaktı. Öte yandan özel okullarda İngilizce Hazırlık sınıfları kalkacak olsa da, çoğu özel okulun ana ve ilk kısımları olduğu göz önüne alındığında bu ihtiyacın tatmininin yer değiştirmesi ve bu okulların öğrencilerinin İngilizce eğitimine çok daha küçük yaşlardan başlatılmaları söz konusu olabilecektir. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, bu çalışmada hazırlık, orta I ve orta II. sınıf öğrencilerinin İngilizce derslerindeki motivasyonlarını etkileyen faktörler incelenmek istenmiş ve öncelikli motivasyon faktörleri bulunmaya çalışılmıştır. Ayrıca Motivasyon kavramlarının öğrencinin cinsiyeti, okul türü, öğretmen yaşı ve kardeş sahibi olma ve olmama gibi demografik özellikere bağlı olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Seçilen gruplarda temel farklılık ve benzeşmelere göre demografik özellikler ve motivasyon anketi cevapları incelenmiştir. Bu araştırmalar yapılırken 3 aşamalı araştırmadan elde edilen bilgiler, ortalamalar, medyan ve mod değeri kullanılarak, ifadelerin güvenilirliği test edilmiş, Pearson's R. Spearman korelasyonu kullanılmış ve faktör analizinden ve t-test'inden faydalanılmıştır. Demografik bulgulardan elde edilen verilere göre araştırmaya konu olan kitlede benzeşmeler şu şekildedir; - İngilizce öğretmenlerinin tamamı kadındır % 100. - İngilizce öğretmenlerinin büyük çoğunluğu 20 - 40 yaş arasındadır % 86. - Araştırma yapılan tüm okullardaki ebeveynlerde babalar annelere göre daha eğitimlidir. Babaların eğitim oranı lise ve üstü için % 91 iken annelerin eğitim oranı lise ve üstü için % 84'dür. - Öğrencilerin çoğunluğunu erkek öğrenciler oluşturmaktadır % 54..Farklılaşmalar ise aşağıda yer almaktadır : - Anadolu liselerine devam eden öğrencilerin anne ve babalarının büyük kısmı özel okullara göre üniversite ve üstü mezunudur. Anadolu liselerinde babaları lise ve üstü mezunu olanların oranı % 92 iken özel okullarda bu oran % 90. Anadolu liselerinde anneleri lise ve üstü mezun olanların oranı % 88 iken özel okullarda bu oran % 79'dur. Güvenilirlik analizi sonucunda 12 beyandan 8'i olan ve ceza yöntemlerini beyan eden ifadelerinin ortalamalarının oldukça yüksek olduğu gözlenmektedir. Özellikle özel okullarda döverek cezalandırmanın az olması beklenirken bu oranların yüksek çıkması öğrencilerin algılarının bu noktada farklılaştığının bir göstergesi olabilir. Ayrıca ortalamaları düşük olan ifadelerin de öğrencilerin mevcut öğretmenlerinin sık sık kullandığı yöntemler olması dikkat çekicidir. Bu noktada öğretmenlerin motivasyon algılarıyla öğrencilerinkinin farklılaştığı ifade edilebilir. Yapılan bu araştırmanın ve bulguların; İngilizce öğretmenlerinin genel olarak hangi okulda olursa olsun, ister ders işleme yöntemi, isterse içerik olarak birbirlerinden çok farklı davranmadıkları, dolayısıyla öğrencilerinin motivasyonlarının farklı boyutlarda olmadığı gözlenmiştir. Diğer yandan, Anadolu Liselerinde öğrencilere çok fazla yüklenilmekte, ders kitabı zevkle işlenmektense, konuların zamanında bitirilip, yeni konulara geçilmesi ve öğrencinin sınava hazır duruma gelebilmesi önemsenmektedir. Bu şartlarda, özel okullar daha özgür ve fiziksel açıdan öğrenciyi motive edicidir. Ancak, özel okullarda da İngilizce yegane önemsenen konu olarak ele alınmakta, diğer derslerle içice bir paralellik gözlenmemektedir. Bu araştırma, İngilizce öğretmenlerine, öğrencilerini motive edici unsurları kolaylıkla geliştirebilmeleri için ışık tuttabilir. Ancak, her şart altında, okul yönetimi ve Mili Eğitimin de geliştirilebilecek unsurlarda öğretmene destek vermeleri, onların da öğretmeni motive etmeleri ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the ultimate changes in the Turkey's education system, basic education period extended to eight years; thus the secondary schools of Anadolu Lycee seem to be vanished in near future. There is no doubt that, the major reason of establishing Anadolu Lycee, was to provide a strong foreign language training to the students. Not only these lycees, but also the colleges will be affected from this change. The preparation classes will probably be cancelled, but, as most of these schools have their primary schools, this changement in the system will have no great effect as the students have being tought English from the beginning of their school life. Parallel to these developments, students prior motivation factors tried to be examined both in Anadolu Lycee' and colleges and a significant difference comparison has done according to demographic items such as student gender, school type, teacher age, brother or sister belongings. At first, we examined the effect of the similarities and differences between the student profiles on motivation. Due to these major similarities and differences ; demographic properties and answers of motivation questionnare were handled. Through examination period; the information provided from the three steps of research are tested by means, median and mod values to prove the realibility of the concepts. Also, Pearson's R. Spearman correlation is used and factor analysis and t-test are done. The similarities that are observed from the demographic findouts are : - All of the English teachers are female % 100. - Most of the English teachers' age are in the range of 20-40 % 86. - Among all schools that our research is realized; fathers are much more educated than the mothers. - Fathers with Lycee and University are % 91, Mothers with Lycee and university degree are % 84 - Most of the students are male % 54. IV İ.-ÎJThe differences are; A big range of Anadolu Lycee students' parents are more educated when compared with colleges' parents. In Anadolu Lycee fathers with lycee and upper degree are % 92, but in collges this is % 90. In Anadolu Lycee mothers with lycee and upper degree are % 88, but in colleges this is % 79. According to the results of reliability analysis 8 statements out of 12 related with punishments and their means are very high. When beating were expecting to be low especially in colleges, these stataments with high mean degrees show that students recognitions at this point are differentiating. On the other hand statements with low mean values are the methods that are been used often by teachers. At this points students and teachers motivation perceptions are differentiated. In this search, English teachers no matter in which school they perform, they do not act differently as classroom techniques, methods and content so in parallel with this students motivation is not in different dimensions. On the other hand, in Anadolu Lycee students are under a very strong pressure, workbooks are not treated as joyfull materials instead it is important to finish the subjects in time and even prior and it is important to be ready for the examination. Colleges are more free and physically motivating at this point but this time in colleges English lessons are treated as the most important lesson in the scool and there is no parallel treatment in other lessons. This search can lighten the English language teachers for developing motivation points easily. But under every circumstances, school administration and National Education System have to give supports to the teachers and motivate them as well.