Third cinema in Sub-Saharan Africa: A multi-layered and holistic seeing model
Sahraaltı Afrika'da üçüncü sinema çok katmanlı ve bütüncül bir görme modeli
- Tez No: 635999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez Sahraaltı Afrika'da Üçüncü Sinema bağlamında 60'lardan beri var olan bir sinema geleneğini okuyabilmek için postkolonyal çalışmalar, Üçüncü Sinema kuramları, psikanaliz ve Deleuze'ün felsefi kavramlarından yararlanan çok katmanlı ve bütüncül bir 'görme modeli ve biçimi' ortaya koyar ve tartışır. Bu çalışmadaki film okumaları, Freudcu 'öteki' yaklaşımlarının sınırlarına hapsolmadan, Afrikalı kimlikler ve özgül 'oluş' biçimlerinin yaşadığı, Deleuzecü manada 'dayanılmaz' hale gelmiş bir durumu ifşa etmektedir. Bu durum sömürge öncesi dönemden, İslam'ın kıtaya gelişine, Hristiyan misyonerlere, sömürgecilikten, köleliğe ve hâlâ içinde bulunulan yeni-sömürgeci döneme anadiller, yerli kültürler ve kimlikler üzerindeki baskılardan kaynaklanmaktadır. Bunun ötesinde, bu filmler Afrika'nın ve Afrikalılığın potansiyellerine, olanaklarına ve sonsuz olasılıklar taşıyan gücüllüklerine (virtuality) de işaret etmektedir. Her ne kadar bu kimlikler ve kendine özgü 'oluş' biçimleri bastırılıyor olsa da, onlar yaşanmayı, dışavurulmayı, duyulmayı, görülmeyi ve evrene yeni sözler söylemeyi beklemektedir. Bu sinema içinde tespit ettiğim dokuz biçimsel ve tematik anadamar şöyle sıralanabilir: Satirik toplumsal-gerçekçi damar, Batılı tarihyazımına bir direniş olarak tarihî filmler, mistisizm, kabile ve kent dışı yaşam temsilleri, ırkçılık karşıtı güzergâh ve Apartheid, güncel politik filmler, diasporada yaşam, postmodernist damar ve bilim-kurgu ütopya ve distopyaları. Ousmane Sembène, Djibril Diop Mambéty, Med Hondo, Souleymane Cissé, Idrissa Ouedraogo, Abderrahmane Sissako, Darrell Roodt, Jean-Pierre Bekolo, Neill Blomkamp ve başka kurucu yönetmenlerin bu damarları karakterize eden filmleri sistematik bir analize tabi tutulmaktadır. Her bir film kendine has bir sese sahip olsa da bu tekil filmler ve damarlar Afrika mekânsallığı ve zamansallığının biricik görünümlerini ifade eden anlamlı bir toplamı meydana getirir. Bütüncül, teorik ve analitik bir yöntem olarak, bir görme biçimi ve modeli sunan bu yaklaşım bu 'toplam'a ve kıtanın otantik hakikatine ait olan özel anlam ve göstergeleri görmemizi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes and argues a multi-layered, holistic seeing form and model to examine Third Cinema in Sub-Saharan Africa through the lens of the postcolonial studies, Third Cinema theories, psychoanalysis, and Deleuzian philosophical concepts. Since the 60s, apart from the examples of commercial and art-house conventions, a cinema tradition has emerged as a part of the World Cinema and Third Cinema in Sub-Saharan Africa. Without falling into the restrictions of Freudian 'other' approach, film readings in that work attempt to unpack the discourse on the 'unbearable', which is a situation that African identities or specific forms of existence have been oppressed throughout the historical processes from the pre-colonial period with the advent of Islam to Christian missionaries, colonialism, slavery, oppressions on the native languages and the indigenous cultures, and the current neo-colonial period. Moreover, this cinema reveals the eternal potentialities, possibilities, and 'virtualities' of the continent and its people. Even though those identities and distinctive forms of 'becomings' are oppressed, they await to be lived, expressed, heard, seen, and voice novel ideas to the humanity and cosmos. Nine formal and thematic main veins are as follows; a satirical social-realist vein; historical films as a resistance to the Western historiography; mysticism; representation of tribal and non-urban lives; anti-racist path and the Apartheid; current political films; life in the diaspora; postmodernist vein; and the science-fiction utopias and dystopias. In that regard, as the representations of those veins, some characteristic movies are analyzed directed by founder artists such as Ousmane Sembène, Djibril Diop Mambéty, Med Hondo, Souleymane Cissé, Idrissa Ouedraogo, Abderrahmane Sissako, Darrell Roodt, Jean-Pierre Bekolo, and Neill Blomkamp. Although each film has a distinctive voice, those singular films and veins form a meaningful 'sum total', which comprises a unique African spatiality and temporality. As a holistic, theoretical, and analytical method and approach, this seeing form and model enables us to see the particular meanings and signs in that 'sum total' and the authentic truths of the continent.