Gıda perakende sektöründe özel markalı ürünlerin mağaza sadakatine etki eden faktörlerin belirlenmesi: İndirim mağazaları örneği
In the food retail sector determination of the factors that affect the private label products to the store loyalty: Example of discount stores
  1. Tez No: 636000
  2. Yazar: MUSA UÇGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Perakende sektörü, ekonomi ve lojistik gibi birçok alana etki eden organize bir yapıdır. Tüketici ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılayan ve kapsayan perakende sektörü, değişime ve gelişime sürekli açık olan, ekonomik krizlerden en çok etkilenen sektör olarak görülmektedir. Perakende sektöründeki rekabetin her geçen gün artması, sektöre yeni oyuncuların girmesi firmalar için müşteri sadakatini önemli hale getirmiştir. Müşteri sadakatini sağlayan ve arttıran firmaların, rakip işletmelere karşı avantajlar kazandığı görülmüştür. Özel markalı ürünlerin pazar paylarının artması, özel markalı ürün sahibi işletmelerin rakip işletmelerden farklılaşmasında ve rekabet avantajı sağlamasında önemli bir unsur olmuştur. Bu çalışmada, gıda perakende sektöründe, indirim mağazaları çerçevesinde, özel markalı ürünlere duyulan sadakate etki eden özel markalı ürünlerin özellikleri ile ekonomik faktörlerin mağaza sadakatine etkileri ve özel markalı ürünlere duyulan sadakatin mağaza sadakatine etkisi incelenmiştir. Çalışmada veriler, çevrim içi anket yöntemiyle, gönüllülük esasıyla 170'i kadın, 250'si erkek olmak üzere 420 kişiden toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizleri SPSS programı ile yapılmıştır. Analizler sonucunda; ekonomik faktörlerin mağaza sadakatini pozitif etkilediği, özel markalı ürün özelliklerinin, özel markalı ürün sadakatine pozitif etkide bulunduğu ve özel markalı ürünlere duyulan sadakatinde mağaza sadakatine pozitif yönde etkisi olduğunu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an organized structure that affects many areas such as retail sector, economy and logistics. The retail sector, which meets and covers a significant part of consumer needs, has seen as the sector that is constantly open to change and development and is most affected by economic crises. Increasing competition in the retail industry day by day, new players entering the sector have made customer loyalty important for companies. It has been observed that companies that provide and increase customer loyalty gain advantages over competitors. Increasing market shares of private-label products has been an important factor in differentiating the companies with private-label products from competitors and providing competitive advantage. In this study, in the food retail sector, within the framework of discount stores, the properties of private label products affecting loyalty to private label products and the effects of economic factors on store loyalty, and the effect of loyalty on private label products on store loyalty were examined. In the study, data were collected from 420 people, 170 of which were women and 250 were men, on a voluntary basis, by using the online survey method. Analysis of the data obtained in the study was done with the SPSS program. As a result of the analysis; It has been found that economic factors positively affect store loyalty and private-label product features have a positive effect on private label product loyalty and have a positive effect on store loyalty in loyalty to private label products.