The effect of burnout on the job satisfaction of salespeople
Tükenmişlik durumunun satış personelinin iş tatmini üzerine etkisi
  1. Tez No: 636005
  2. Yazar: DANA ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İş tükenmişliği ve iş tatmini, satış alanındaki akademisyenler ve aynı zamanda yöneticiler için endişe kaynağı olmuştur. Satış personeli genellikle rol karmaşası ve rol belirsizliği gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu sürekli stres altında çalışır. İş tükenmişliğine uzun süreli olarak maruz kalırlar. Bu çalışmanın amacı, tükenmişliğin iç doğasına ışık tutarak iş tatminini ne ölçüde etkilediğini araştırmak ve tükenmişliğin çok yönlü özelliğinin ve iş tatmini arasındaki korelasyonun açıklığa kavuşturulmasını sağlamaktır. 400 satış personelinden oluşan bir örneklem, rol karmaşası ve belirsizliği için kontrol edildikten sonra tükenmişliğin üç boyutu ile iş tatmini arasındaki bağlantıları incelemek için kullanılmıştır. Sonuçlar, rol karmaşasının duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile pozitif yönde ilişkili olduğunu, rol belirsizliğinin ise kişisel başarı ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermektedir. Birlikte değerlendirildiğinde tükenmişliğin üç boyutu, satış personelinin iş tatminini negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Job burnout and job satisfaction have long been an area of concern for both scholars and managers in the sales field. Salespeople often work under constant stress caused by several factors including role conflict and role ambiguity. Such prolonged exposure to chronic stress is known to lead to job burnout. The aim of this study is to investigate to what extent does burnout impact salesperson's job satisfaction by intrinsically shedding light on and clarifying the correlations between the multi-facets of burnout and job satisfaction. A sample of 400 salespeople is used to examine the links between the three dimensions of burnout and job satisfaction after controlling for role conflict and role ambiguity. Results indicate that role conflict positively relates to emotional exhaustion and depersonalization, whereas role ambiguity positively relates to personal accomplishment. Collectively, the three burnout dimensions negatively influence salespeople's job satisfaction.