Moderating effect of physical exercise and health-relatedfitness (PhiCap) on the relationships between job stress,burnout, work engagement and job satisfaction
Fiziksel egzersiz ve sağlığa ilişkin fiziksel uygunluğun (PhiCap) iş stresi, tükenmişlik, işe bağlılık ve iş doyumu arasındaki ilişkiler üzerindeki yönlendirici etkisi
- Tez No: 756243
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüz şirketleri, sektöründe kazanmak, kar etmek ve hayatta kalmak için rekabet avantajına ihtiyaç duyarlar. Rekabet avantajı elde etmek için, şirketlerin yüksek çalışan verimliliğine ulaşması önemlidir. Stres, çalışanların verimliliğini ve üretkenliğini azaltan kritik sorunlardan biridir. İşyeri egzersiz müdahaleleri, bunların iş stresinin olumsuz etkileri üzerindeki azaltıcı etkisi ve işle ilgili stres sonuçları üzerindeki etkisi hakkında nispeten az bilimsel araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bireylerin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk düzeylerinin ve fiziksel egzersiz alışkanlıklarının iş stresi, tükenmişlik, işe bağlılık ve iş doyumu üzerindeki etkisini, bu değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek ve şirketler için etkili işyeri egzersiz müdahale programları geliştirmektir. Bu çalışmada 433 beyaz yakalı, ofis çalışanından kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemi ile veri toplandı ve çevrimiçi kesitsel anket çalışma deseni uygulandı. Katılımcılara iş stresi, tükenmişlik, işe bağlılık, iş doyumu ile fiziksel egzersiz alışkanlıkları ve fitness düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için anketler gönderildi. Psikolojik envanterleri ve bildirime dayalı fiziksel egzersiz alışkanlığı anketleri tüm katılımcılardan toplandı. Ancak anketteki Phicap@ adlı opsiyonel bölüm sadece, üçüncü taraf bir firmaya vücut yağı, kardiyorespiratuar dayanıklılık, esneklik ve kas gücü ölçümleri yaptırarak, fiziksel uygunluk notu edinmiş olan 146 katılımcılar tarafından dolduruldu. Bu çalışma, daha yüksek bir fiziksel uygunluk düzeyine sahip olmanın ve fiziksel egzersiz yapmanın çalışanların iş stresi, tükenmişlik, iş doyumu ve işe bağlılığını olumlu yönde etkilediğini tespit etmiştir. Bulgular, şirketlerde egzersiz programları oluşturmanın faydalarına ve fiziksel egzersizin ve sağlığa ilişkin fiziksel uygunluğun iş stresi, tükenmişlik, işe bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkiler üzerindeki düzenleyici etkisine ilişkin değerli bilgiler sağlıyor. İş stresi ve tükenmişlikteki istatistiksel anlamlı azalmanın artan fiziksel uygunluk ile ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Contemporary firm needs competitive advantage to win in its industry, to profit and survive. Gaining competitive advantage requires the firm to attain high employee productivity. Stress is a critical problem reducing workers well-being and productivity. There are relatively few research studies on the workplace exercise interventions and their effect on job stress related negative response reduction and work-related stress outcomes. The purpose of this study is to identify effect of health-related physical fitness levels of individuals and physical exercise habits on their job stress, burnout, work engagement and job satisfaction, to determine associations between these variables to develop effective workplace exercise intervention programs for companies. Data collected from a convenience sample of 433 white collar, office employees. A cross-sectional online survey design applied. The participants were sent questionnaires to determine the relationship between their job stress, burnout, work engagement, job satisfaction and their physical exercise habits and fitness levels. Psychological inventories and self-reported physical exercise habits questionnaires completed by all participants. The optional section of the questionnaire, called Phicap@, was filled only by 146 respondents who had obtained a physical fitness score by having a third-party firm measure their body fat, cardiorespiratory endurance, flexibility, and muscle strength. This study has identified that having a higher fitness level and performing physical exercise positively influence employees job stress, burnout, job satisfaction and work engagement. Findings land valuable insight into the benefits of instituting exercise programs within the companies and to the moderating effect of physical exercise and health-related fitness on the relationships between job stress, burnout, work engagement and job satisfaction. Increased physical fitness found to be associated with a statistically significant reduction in job stress and burnout.