Vardiyalarda nezaretçilerin sergiledikleri liderlik davranışlarının analizi
An Analysis of supervisors leadership behavior at shifts
  1. Tez No: 63600
  2. Yazar: UĞUR TAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, liderlik kavramı üzerinde durulmuş ve yönetsel liderliğin en 15?! şekilde başarılabilmesi için nelerin yapılması gerektiği konusunda okuyucular aydınlatılmıştır. İkinci bölüm, liderlikle ilgili olarak geliştirilen modellerin incelenmesine ayrılmış ve literatürde yeralan temel yaklaşımların açıklanmasını takiben, hangi modelin hangi koşulda etkin olabileceği hakkında bilgi verilmiş ve tüm yaklaşımlar ışığında, genel liderlik özellikleri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, örgütlerdeki ilk kademe yöneticiler mercek altına alınmış ve nezaretçilik konusunda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verilerek, nezaretçi kavramının daha iyi tanıtılması amaçlanmıştır. Kalifiye bir nezaretçinin bilmesi gerekenler ana hatlarıyla ele alınmış ve gözetim şeklinin moral, iş doyumu ve verimlilik üzerindeki etkileri incelenerek, üçüncü bölüm tamamlanmıştır. Tezin dördüncü ve son bölümü, anket uygulamasına ayrılmıştır. Böylelikle, ilk üç bölümdeki teorik bilgilerin daha iyi anlaşılması ve de çalışma hayatındaki durumun ne olduğunun bilinmesi mümkün kılınmaktadır. Çeşitli iş kollarında vardiya usulüyle çalışan 8 fabrikadaki toplam 427 işgörenle görüşme imkanı bulunmuş ve kendilerine 20 sorudan oluşan bir anket formu dağıtılmıştır. Cevaplanan formların değerlendirilmesi sonucunda, hangi vardiyada çalışırsa çalışsın, tüm işgörenlerin, nezaretçilerin kendilerine yönelttiği liderlik stilinden etkilendiği görülmüştür. Bununla birlikte nezaretçilerden beklenen liderlik tarzı, vardiyaların özelliğine göre farklılaşmaktadır. Örneğin 07.00-15.00 ve 15.00-23.00 saatleri arasındaki gündüz ve akşam vardiyalarında genel olarak eleştirici ve yardımsever VIIlider davranışları tercih edilirken, 23.00-07.00 saatlerini kapsayan gece vardiyasında çalışanların beklentisi, göçeri lider davranışının sergilenmesidir. Bunun haricinde cinsiyet, yaş dağılımı, eğitim durumu ve kuruluştaki çalışma süresi gibi faktörler açısından da araştırma sonuçları, dördüncü bölümde irdelenmiştir. Böylelikle, önsözde belirtilen amaçlara da ulaşılmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of four parts. In the first part, it has been emphasized on leadership concept and the readers have been illuminated about what had to be done just to succeed in administrative leadership. The second part has been selected for the examination of leadership models and after explaining the basic approach in the literature, information has been given about which model was effective in which condition and the general properties of leadership has been brought up. In the third part, the first level managers in organizations have been examined and by giving information about the studies on supervision, it was aimed to define the supervisor concept much better. Things to be known by a qualified supervisor have been discussed by head lines and after examining the influence of supervision type on morality, satisfaction and efficiency, the third part has been completed. The fourth and the last part of the thesis has been selected for the inquiry application. So, it was made possible to understand the theorical information given in the previous three parts and to know about the situations in business life. It has been possible to interview with 427 workers at shifts, in eight factories, in different branch of work and an inquiry form of 20 questions has been applied to them. As a result, of these inquiry forms, it was seen that the workers had ben affected by the leadership style of the supervisors-independent of the time of the shift-. The style of leadership desired for the supervisors varies according to the feature of the shift. For example, while a critical and a helpful leader behavior has ben supported generally in morning and evening shift between 07.00-15.00 IXand 15.00-23.00 hours, the expectation of the persons working in late night shift between 23.00-07.00 hours was to see an unrestrained leader behavior. Furthermore, the results of the study were examined in the fourth section for the factors including sex, age, education and the duration of working. Thus, the goals marked in the preface have been reached. X