A descriptive investigation of Turkish high school students' spatial visualization ability
Ankara'nın Çankaya ilçesindeki lise öğrencilerinin görsel uzamsal becerileri üzerine nicel bir çalışma
  1. Tez No: 636074
  2. Yazar: DİLARA TOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAT ÇATALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk lise öğrencilerinin uzamsal görselleştirme becerilerini araştırmaktır. Bu çalışmada cinsiyet, okul türü ve sınıf seviyeleri değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmada betimleyici araştırma yöntemi kullanılmıştır ve örneklem bir özel okul ve iki devlet lisesinden 555 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma Ankara'nın Çankaya ilçesinde gerçekleştirildi. Kullanılan enstrüman Sevimli (2009) tarafından“Purdue Uzamsal Görselleştirme Testi- PUGT”nin orijinal İngilizce versiyonu kullanılarak Türkçe' ye uyarlanmıştır. PUGT, öğrencilerin uzamsal görselleştirme becerilerini ölçmek için 1976 yılında Roland Guay tarafından geliştirilmiştir. PUGT 36 çoktan seçmeli, tek doğru cevaplı soru içermektedir. Veri toplama 2018-2019 akademik yılının sonbahar döneminde gerçekleşmiştir. Verilerin analizleri, öğrencilerin PUGT toplam puanları dikkate alınarak yapılmıştır. Öğrencilerin cinsiyet, okul türü ve sınıf seviyeleri değişkenlerine göre uzamsal görselleştirme beceri seviyelerini belirlemek için betimleyici istatistiksel analiz yapılmıştır. Cinsiyet ve okul türünün kendi içindeki gruplarının ortalama skorları arasında belirleyici bir fark olup olmadığını ortaya koymak için bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Sınıf seviyelerinin ortalama skorları arasında belirleyici bir fark olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin PUGT toplam puanı ile matematik dönem sonu ders notları arasında ve sosyoekonomik durumları arasında ilişki olup olmadığını öğrenmek için Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Analizler öğrencilerin uzamsal görselleştirme seviyelerinin cinsiyet ve okul türlerine bağımlı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, PUGT ortalama puanları ile sınıf seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin uzamsal görselleştirme seviyeleri ile matematik notları ve sosyoekonomik durumları arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate Turkish high school students' spatial visualization ability. Gender, school type, and grade were used as independent variables to describe spatial visualization ability as it pertains to the respective dimensions. Descriptive research was used, and the sample consisted of 555 students from private and state high schools. The study was carried out in Çankaya, Ankara. The“Purdue Spatial Visualization Test - PSVT”developed by Roland Guay in 1976, adapted into Turkish by Sevimli (2009) was used to measure students' spatial visualization abilities. The data collection took place during the fall semester of the 2018-2019 academic year. The data analyses were conducted by considering students' total scores of PSVT. Descriptive statistical analyses were conducted to determine students' spatial visualization levels based on the variables: gender, school type, and grade. An independent samples t-test was conducted to determine whether the mean difference between gender and school types were statistically significant. Welch's ANOVA test was conducted to determine whether the mean difference between grades was statistically significant. Moreover, Pearson correlation coefficients were computed to find out if there were relationships between the students' PSVT total scores and their mathematics course grades, also for their socioeconomic status. Analyses revealed that students' spatial visualization levels were dependent on their gender and school type. It was found that there was not a statistically significant difference between the PSVT mean scores of grades. There was a significant, positive correlation between students' spatial visualization levels and mathematics grades and socioeconomic status.