Hemşirelerin çalışma ortamında maruz kaldıkları ergonomik risklerin incelenmesi
Investigation of ergonomic risks that nurses expose to the working environment
  1. Tez No: 636089
  2. Yazar: ŞEYMA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, hemşirelerin çalışma ortamında maruz kaldıkları ergonomik risklerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Turgutlu Devlet Hastanesi'nin yataklı servis, yoğun bakım, acil servis ve diğer ünitelerinde çalışan 249 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Turgutlu Devlet Hastanesi'nin yataklı servis, yoğun bakım, acil servis ve diğer ünitelerinde çalışan 249 hemşiredir, evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma 144 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmaya başlamadan önce Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Turgutlu Devlet Hastanesi'nden gerekli izinler alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Araştırma verilerinin analizinde frekans ve ortalama analizleri kullanılarak tanımlayıcı analizler yapılmıştır ve sağlık sorunlarını etkileyen bağımsız değişkenler arasındaki istatistiksel ilişki için ki-kare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out descriptively and cross-sectionally in order to determine the ergonomic risks that nurses are exposed to in the working environment. The universe of the research consists of 249 nurses working in the inpatient service, intensive care, emergency room and other units of Turgutlu State Hospital. The sample of the study consist of 249 nurses working in the inpatient service, intensive care, emergency room and other units of Turgutlu State Hospital, the whole universe will be tried to be reached. The study was completed with 144 nurses. Before starting the research, necessary permissions were obtained from the Medical Research Ethics Committee of Ege University Faculty of Medicine and the Manisa Provincial Health Directorate Turgutlu State Hospital. SPSS 22.0 package program was used to evaluate the data. In the analysis of the research data, descriptive analyzes were made using frequency and average analyzes, and chi-square analysis was used for the statistical relationship between independent variables affecting health problems.