Periodontal hastalıklı bireylerde dişeti oluğu sıvısı ve tükürük aktivin-A ve interlökin-1 beta seviyelerinin incelenmesi
Investigation of gingival crevicular fluid and saliva activin-A and interleukin-1 beta levels in individuals with periodontal disease
  1. Tez No: 636088
  2. Yazar: CAN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAL AFACAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Periodontal hastalıklar, konağın, subgingival patojen bakterilere karşı verdiği immunoenflamatuvar yanıttan kaynaklanır. Transforme edici büyüme faktörü-beta süper ailesinin bir üyesi olan Aktivin-A, enflamasyon, bağışık yanıt, doku onarımı ve yenilenmesi gibi temel biyolojik olaylarda önemli rol oynayan multifonksiyonel bir sitokindir. Periodontal doku yıkımının patojenik mekanizmalarında önemli rol oynayan proenflamatuvar sitokin interlökin-1beta (IL-1β), Aktivin-A sekresyonunu arttırmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma periodontal hastalığa sahip bireylerin dişeti oluğu sıvısında (DOS) ve tükürüklerinde Aktivin-A ve IL-1β seviyelerini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, sistemik sağlıklı ve sigara kullanmayan, evre 3 periodontitis (n=23), gingivitis (n=26) ve periodontal sağlıklı (n=26) toplam 75 birey dahil edildi. Periodontal durum, tüm ağız sondalama derinliği (SD), klinik ataşman kaybı (KAK), sondalamada kanama yüzdesi SK (%), gingival indeks (Gİ) ve plak indeks (Pİ) değerleri kaydedilerek değerlendirildi. DOS ve tükürük örneklerinde Aktivin-A ve IL-1β seviyeleri ELISA ile ölçüldü. Veriler, parametrik olmayan istatistiksel testler ile analiz edildi. Bulgular: Periodontitis grubunun tüm ağız SD, KAK, SK (%), Gİ ve Pİ değerleri, gingivitis ve periodontal sağlıklı gruplarından istatistiksel anlamlı yüksek bulundu (p0.05). Tükürük Aktivin-A ve IL-1β seviyeleri her üç grupta benzer bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Periodontal diseases are caused by the host's immunoinflammatory response to subgingival pathogenic bacteria. As a member of the transforming growth factor-beta super family, Activin-A is a multifunctional cytokine that plays an important role in basic biological events such as inflammation, immune response, tissue repair and regeneration. Proinflammatory cytokine interleukin-1beta (IL-1β), which plays an important role in the pathogenic mechanisms of periodontal tissue destruction, increases Activin-A secretion. Therefore, this study aimed to investigate Activin-A and IL-1β levels of gingival crevicular fluid (GCF) and saliva in individuals with periodontal disease. Material and methods: In total 75 systemically healthy and non-smoker individuals (23 periodontitis (stage 3), 26 gingivitis, 26 periodontally healthy) were enrolled. Periodontal status was evaluated by measuring the full-mouth probing depth (PD), clinical attachment loss (CAL), the percentage of bleeding on probing (BOP %), gingival index (GI) and plaque index (PI). GCF and salivary Activin-A and IL-1β levels were measured by ELISA. Data were analyzed using non-parametric statistical tests. Results: Periodontitis group had significantly higher full-mouth PD, CAL, BOP %, GI and PI levels than gingivitis and periodontally healthy groups (p0.05). Salivary Activin-A and IL-1β levels were similar in all three groups (p>0.05).