A practical approach to MIL-STD-1553 bus transceiver analog front end with discrete components and IC design under umc130nm process umc130nm süreci altında ayrık bileşenler ve IC tasarımı ile MIL-STD-1553 veriyolu alıcı-vericisi analog ön ucuna pratik bir yaklaşım
- Tez No: 636126
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FAİK BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, çeşitli Aviyonik ve havacılık uygulamalarında kullanılan umc130nm teknolojisi altında Cadence'de hem ayrı elemanlara sahip PCB'de ticari olarak op-erasyonel bir MIL-STD-1553 Bus Transceiver Analog ̈on ucunun araştırılması ve inşa edilmesi ile ilgilidir. Bir veriyolu alıcı-vericisinin işlevsel blok diyagramı literatürde geniş çapta tasvir edilmiş ve kullanılmış olsa da, böyle bir devrenin nasıl uygulanması gerektiğine dair hiçbir bilgi hemen hemen hiç yoktur. Sital, Cobham, Holt entegre ve DDC gibi şirketler, devre hakkında şematik bilgi olmadan 1553 BUS ailesinin inşa eder ve ticari olarak kullanır. Bu, LVDS'de [1], modem hatlarında ve diğer farklı sinyalleme yöntemlerinde kullanılan diğer hat / transformatör sürüş devresi [2] fikirlerinden yararlanarak alıcıyı ve vericiyi neredeyse sıfırdan inşa etmemize neden olur. ̇Izolasyon transformatörü sargısının endüktif ve rezonans davranışı [3], 1973'te ABD Hava Kuvvetleri tarafından 1553 standartlarının belirlediği özel gereksinimleri karşılamak için alıcı-vericinin terminallerini sürmek için optimum yöntemi üretebilmek için geniş çapta tartı ̧sılmaktadır. Ayrıca, 1553'te belirtilen elektrik gereksinimlerinin devrede nasıl ayarlanabileceğini anlamaya yardımcı olmak için geliştirilen yöntem için analitik çözümler sunulmuştur. Altium PCB ve Cadence düzeni tasarımı, derinlemesine sistem testleri ve yerle ̧sim sonrası simülasyonlarla gösterilmiştir. PCB kartı üretildi ve başarıyla ̧calışıyor. Kart üzerindeki iyileştirme noktaları konuşulup, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the research and built of a commercially operational MIL- STD-1553 Bus Transceiver Analog front end in both PCB with discrete elements and CMOS IC design in Cadence under umc130nm technology which are used in various Avionics and aerospace applications. Although the functional block diagram of a bus transceiver is depicted and used in the literature widely, nevertheless, there is little close to none information on how one should implement such circuit. Companies such as Sital, Cobham, Holt integrated and DDC to name a few, build and commercially use 1553 BUS families without disclosing the schematic information of the circuit. This leaves us to build the receiver and the transmitter almost from scratch by benefiting from other line/transformer driving circuitry ideas used in LVDS [1], modem lines and other differential signaling methods [2]. The inductive and resonance behavior of the isolation transformer winding is widely discussed to be able to generate the optimum method for driving the terminals of the transceiver to meet the specific requirements dictated by 1553 standards back in 1973 by U.S.Air Force [3]. Also analytical solutions are presented for the method developed to help understand how the electrical require- ments stated by 1553 can be tuned in the circuit. Altium PCB and Cadence layout design are shown with in-depth system testing and post layout simulations. The PCB board is manufactured and is successfully operational. The points of improvement on the board, backed up with reasoning, are discussed.