Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde; arama, kopyalama ve elkoyma
Searching, copying and seizing computers
- Tez No: 636172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi karşısında, yaşanan hızlı gelişime paralel olarak CMK' nın 134' üncü maddesi de, gelişmekte ve 2018 yılına yapılan son değişikliklerle beraber güncelliğini korumaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, aşağıda bahsedilecek birkaç ana husus üzerinde durulacaktır: Bunlardan birincisi, bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma tedbirine neden ihtiyaç duyulduğunun açıklığa kavuşturulmasıdır. İkinci olarak; arama sonucunda elde edilecek elektronik delillerin ne kadar güvenilir olduğu ve yargılama sonucunda hükme esas teşkil edip edemeyeceği hususuna değinilecektir. İnceleme konusu bir diğer ana husus, aramanın konusunu oluşturan“bilgisayar”kavramının açıklığa kavuşturulmasıdır. Bu kısımda, bilgisayar kavramına nelerin dâhil olduğu ayrıntılı olarak irdelendikten sonra,“Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma”tedbiri, derinlemesine ele alınacaktır. Son olarak da, bilişim suçlarına karşı uluslararası alanda işbirliği hususuna yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with rapid development of technology, in parallel with this experienced rapid development, the 134th article of CMK is also developing and trying to keep up to date with the latest changes made in 2018. In this study, a few main points will be discussed below: The first of these, is to clarify why there is a need for searching, copying and seizure precaution in computers, computer programs and logs. Secondly; the reliability of the electronic evidences obtained as a result of the search and whether this evidences can serve as a basis for judgment as a result of the trial will be discussed. Another main point of the study is to clarify the concept of“computer”which is the subject of the search. In this section, after examining what is included in the concept of computer in detail, the precaution of“searching, copying and seizing in computers, computer programs and logs”will be covered in depth. Finally, international cooperation against IT crimes will be included.