Performans değerlendirmeye yönelik örgütsel adalet algısının çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisi: Özel sektör bankacılık örneği
The effect of organizational justice perception on employee satisfaction for the evaluation of the performances of employees: Private sector banking example
  1. Tez No: 636177
  2. Yazar: FİGEN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgütlerde performans değerlendirmelerinin adil bir şekilde olması, çalışanların performansını olumlu yönde etkiler. Bunun sağlanmadığı durumlarda çalışanların adalet algısı negatif yönde etkilenir, örgüte karşı güveni ve memnuniyeti azalır. Buna göre, çalışan performanslarının değerlendirilmesine ilişkin örgütsel adalet algısının, çalışanların memnuniyetleri üzerinde yapıcı bir etkisi olduğu söylenebilir. Bu çalışma, çalışanların performanslarının değerlendirilişine yönelik örgütsel adalet algısının memnuniyetleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını belirlemek, performans değerlendirilişine yönelik örgütsel algısı ve çalışan memnuniyetinin demografik özelliklere göre farklılıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, araştırmada veri toplama yöntemlerinden anket tekniğine başvurulmuştur. 212 Adet anket katılımcılara online olarak ulaştırılmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 26 paket programı tercih edilmiştir. Çözümleme sonucunda, çalışanların performanslarının değerlendirilişine yönelik örgütsel adalet algısının memnuniyetleri üzerinde pozitif yönde bir etki doğurduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, araştırmada katılımcıların performanslarının değerlendirilişine yönelik örgütsel adalet algılamaları ile cinsiyet, yaş ve mevcut bankadaki çalışma yılı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmış iken toplam çalışma yılı arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak araştırmada çalışanların memnuniyetleri ile cinsiyet ve yaşları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmış iken toplam çalışma yılı, mevcut bankadaki çalışma yılı arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Fair performance evaluations in organizations affect the performance of employees positively. If this is not achieved, employees' perception of justice is negatively affected, their trust and satisfaction with the organization decreases. Accordingly, it can be said that the organizational justice perception regarding the evaluation of employee performances has a constructive effect on employee satisfaction. This study was carried out to determine whether the perception of organizational justice for the evaluation of employees' performance has any effect on their satisfaction, and to determine the differences in organizational perception and employee satisfaction according to demographic characteristics. For this purpose, the survey technique, one of the data collection methods, was used in the research. 212 Pc the survey were delivered to the participants online. SPSS 26 package program was preferred for analyzing the data obtained from the survey application. As a result of the analysis, it was revealed that the perception of organizational justice for the evaluation of the employees' performance had a positive effect on their satisfaction. In addition, the research revealed that there was no significant difference between organizational justice perceptions regarding the evaluation of the performances of the participants and the year of working in the current bank, while there was a significant difference between the Toplam working year. Finally, it was revealed that there was no significant difference between employee satisfaction and gender and age in the study, while there was a significant difference between the Toplam working year and the working year in the current bank.