Exploring the relationship between the perceptions of English lecturers towards vocabulary teaching and their strategies in vocabulary instruction
İngilizce öğretim üyelerinin kelime öğretimine ilişkin algıları ile kelime öğretimi stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 636176
  2. Yazar: ZEKİYE SEİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizce öğretim üyelerinin kelime öğretimine ilişkin algıları ile kelime öğretimi stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Aynı zamanda, öğretim üyelerinin kelime öğretimine yönelik algıları ile kelime öğretimi uygulamalarının uyumlu olup olmadığını öğrenmek ve kullandıkları kelime öğretim stratejilerinin neler olduğunu belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, bir vakıf üniversitesinde çalışan gönüllü 100 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Bu çalışmanın verileri, anket (nicel), görüşmeler ve gözlemler (nitel) gibi karma yöntem toplama araçlarıyla toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 22 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) bilgisayar programı yardımıyla kodlanmış ve analiz edilmiştir. Niteliksel veriler içerik analizi ile incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular, öğretim üyelerinin algılarının ve uygulamalarının benzer olduğunu ortaya koymuştur. Öğretim üyelerinin en sık kullandıkları stratejiler arasında, jest, hareket, resim kullanımı, bağlam kullanımı, okuma aktiviteleri, sınıf içi iletişim, eş ve zıt anlamlı kelimeler, tanımlar, oyunlar, tahmin etme, kelime türetme ve görsel materyal kullanımı yer almaktadır. Öğretim üyeleri kelime öğretiminde özellikle net ve açık eğitimden faydalanmaktadır. Öte yandan öğretim üyelerinin daha az tercih ettiği stratejiler ise iki dilli kelime listeleri (İngilizce-Türkçe), tahta çizimleri, diyagramlar ve çeviridir. Öğretim üyelerinin çok sık kullandıkları yöntemler, İletişimci Yöntem ve İşitsel-Dilsel Yöntemdir. Gözlem sonuçları da sosyal ve hafıza stratejilerinden çok fazla yararlandıklarını göstermiştir. Aynı zamanda, çalışmanın değişkenleri olan eğitim durumu, cinsiyet, yaş ve deneyim yıllarının öğretim üyelerinin kelime öğretim uygulamalarını önemli ölçüde etkilemediği ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi olarakta öğretim üyelerinin uygulamalarındaki standartlaşma olduğu sonucuna varılmıştır. Standartlaşma, üniversitenin sisteminde oluşturulan ve devamlılığı kontrol edilen davranışlar bütünüdür. Ancak bu, anadili İngilizce olmayan öğretim üyelerinin performansını sınırlandırmaktadır. Oysaki, İngilizce öğretim üyeleri, dilin aktif kullanımı için gerekli olan farklı stratejileri ve kişisel yaratıcılığı birlikte uygulamakta serbest olmalıdırlar. Farkındalık, yeterlik ve eleştirel pedagoji konularında da bağımsız bir ortam oluşturulması sonucu çok daha fazla etkin kelime öğretimi yapılabilir ve birçok kelime öğretimi stratejilerinden böylece yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore the relationship between the perceptions of English lecturers towards vocabulary teaching and their strategies in vocabulary instruction. Also, it is aimed to find out whether the perceptions of the lecturers towards vocabulary teaching are compatible with their practices in their vocabulary teaching and to determine which vocabulary teaching strategies they use.The working group of the research consists of 100 volunteer English lecturers working at a foundation university. The data of this study have been collected with mixed method collection tools such as questionnaire (quantitative), interviews and observations (qualitative). The quantitative data have been coded and analyzed with the help of SPSS 22 (Statistical Package for the Social Sciences) computer program. The qualitative data have been analyzed and interpreted by content analysis. The findings have revealed that English lecturers' perceptions and practices are similar. Among the most commonly used strategies of English lecturers are gestures, performing an action, use of images, context use, reading activities, classroom interaction, synonyms and antonyms, definitions, games, guessing strategies, word formation, and the use of visual materials. English lecturers especially benefit from clear and explicit instruction in vocabulary teaching. On the other hand, less preferred strategies of lecturers are bilingual word lists (English-Turkish), board drawings, diagrams, and translation. The methods frequently used by English lecturers are Communicative Language Teaching and Audio-Lingual Method. Observation results have also shown that they make great use of social and memory strategies. In addition, it has been revealed that the educational background, gender, age and years of experience, which are the variables of the study, have not significantly affected the vocabulary teaching practices of English lecturers. It has been concluded that the reason for this is the standardization in the practices of English lecturers. Standardization is a set of behaviors that are created in the system of the university and its continuity is controlled. However, this limits the performance of non-native English lecturers,yet English lecturers should be free to apply different strategies and personal creativity is required for the active use of language. As a result of creating an independent environment with awareness, competence, and critical pedagogy, a great deal of effective vocabulary teaching may be formed and thus, many vocabulary teaching strategies may be utilized.