Carnival celebrations in Istanbul: The changing perception and experience of Apokries and Baklahorani
İstanbul'da karnaval kutlamaları: Apokries ve Baklahorani'nin değişen algısı ve deneyimi
- Tez No: 636193
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi İstanbul'unda değişmekte olan karnaval deneyimi ve algısını ele almaktadır. Nostaljik yaklaşımları ve yeniden canlandırılma girişimlerini sorunsallaştırarak Apokries ve Baklahorani'yi dönüşüme uğradığı sosyo-politik bağlam içinde ele almayı amaçlamaktayım. Bu araştırma içeriden bir bakış açısı benimseyerek karnaval deneyimini, sözlü tarih görüşmeleri de aracılığıyla, gerçek öznelerin sesinden dinlemeyi amaçlamaktadır. İstanbul'daki karnaval kutlamaları kimliklerin, fikirlerin ve hafızların kamusal ifadesi için bir fırsat sağlamaktaydı. Erken Cumhuriyet döneminde karnaval eğlenceleri mekânsal bir genişleme elde etse de sosyo-politik gelişmeler sebebiyle kamusal alanda olumsuz bir aldı ortaya çıkmaktaydı. Bu algı 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan travmalarla birlikte daha da güçlendi. Sonuç olarak Apokries ve Baklahorani kamusal alandan özel alana çekildi. Karnavelsk bir eğlenceden Rum cemaatinin anma amaçlı bir ritüeline dönüştü. 2000'lerin sonundan itibaren gerçekleşen Baklahorani'yi kamusal alanda yeniden canlandırma girişimleri kısa süreli ve Türkiye'nin sosyo-politik durumu tarafından kısıtlanan deneyimler olmaktan ileri gidemedi. Sonuç olarak, bu tez İstanbul'un eğlence kültürüne ve günlük yaşamına bakarak Rumların kentsel deneyimlerini ve kolektif hafızalarını anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation in the perception and experience of the carnival celebrations in Istanbul during the late Ottoman and Republican era. I attempt to problematize the nostalgia and revitalization of Apokries and Baklahorani, and situate it in the socio-political context in which it transformed. Methodologically, I approach the celebrations from within to discover the experience from the voices of the real subjects of history by incorporating first person narratives and contemporary newspapers. Carnival celebrations in Istanbul provided opportunity for public manifestation of identities, ideas and memories through material culture and performances of maskaras. The socio-political transformations in the early Republican era had resulted in an expansion of the festivities but at the same time emergence of a negative perception of the celebrations. This has further intensified with the traumas of the second half of the 20th century. As a result Apokries and Baklahorani disappeared from the public space, but continued to be practiced in the private spheres. It turned from a carnivalesque celebration to a commemorative ritual within the Rum community. The recent attempts to revive Baklahorani in urban sphere in 2000s were short-lived experiences restricted with the contemporary socio-political conditions in Turkey. Overall, by looking at the entertainment culture and everyday life of the ordinary people in the city, this thesis attempts to understand the Rums' urban experience in Istanbul and collective memory.