10. sınıf çokgenler, dörtgenler ve yamuk konularında 5E Öğrenme Döngüsü Modeline dayalı öğretimin öğrencilerin Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine etkisi
The effect of 5E Learning Cycle Model 10th class polygons, quadrilaterals and trapezoid on students' Van Hiele geometric thinking levels
  1. Tez No: 636238
  2. Yazar: AYLİN KOBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KIRAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
5E öğrenme döngüsü modeli öğretmen için bir çerçeve niteliğinde olup, öğretmenin öğrenme ortamını yapılandırmasını sağlayan bir modeldir. Bu araştırmada, çokgenler, dörtgenler ve yamuk konularının öğretiminde, 5E öğrenme döngüsü modeline dayalı öğretimin 10. sınıf öğrencilerinin Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine etkisinin olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde İstanbul ilinde bulunan Terakki Vakfı Okulları Şişli Terakki Lisesi'nin 10. Sınıfta öğrenim gören 40 (Deney n=20; Kontrol n=20) öğrencisi ile yapılmıştır. Dersler araştırmacı tarafından toplam 27 ders süreyle; deney grubuna 5E Öğrenme Döngüsü Modeline dayalı öğretim ile kontrol grubunda ise öğretim programı ve ders kitabındaki öğretim etkinlikleri ile işlenmiştir. Araştırmanın 18 derslik kısmı yüz yüze eğitim ile uygulanırken, 9 derslik kısmı ise pandemi nedeniyle uzaktan eğitim ile uygulanmıştır. Araştırmada, ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır.“Van Hiele Geometrik Düşünme Testi”öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Veri analizinde bağımsız örneklemler t- testi ve ilişkili örneklemler t- testi kullanılarak grupların birbiri arasında ve kendi içlerinde ön test ve son test puanlarının ortalaması arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Çalışmada 5E öğrenme döngüsü modeline dayalı eğitimin uygulandığı Deney Grubundaki öğrencilerin ön test geometrik düşünce seviyelerine göre son test geometrik düşünce seviyeleri değerlendirildiğinde; 5E öğrenme döngüsü modeline dayalı eğitimin geometrik düşünce seviyelerini pozitif yönde etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca Kontrol Grubunda yer alan öğrencilerin ön test geometrik düşünce seviyelerine göre, son test geometrik düşünce seviyeleri değerlendirildiğinde; öğretim programı ve ders kitabındaki öğretim etkinliklerinin geometrik düşünce seviyelerine pozitif yönde etkilemediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 5E learning cycle model is a framework for the teacher, a model that allows the teacher to structure the learning environment. In this study, it is aimed to reveal whether teaching based on 5E learning cycle model has an effect on 10th grade students' Van Hiele geometric thinking levels in teaching polygons, quadrilaterals and trapezoids. The research was conducted with the 10th grade 40 (Experiment n = 20; Control n = 20) students of the Terakki Foundation Schools Şişli Terakki High School in the second semester of the 2019-2020 academic year. The courses are given by the researcher for 27 courses. The teaching group based on the 5E Learning Cycle Model for the experimental group and the teaching program and the teaching activities in the textbook were covered in the control group. While 18 lessons of the research were implemented with face-to-face education, 9 lessons were implemented with distance education due to pandemics. In the research, semi-experimental model with pretest-posttest control group was used.“Van Hiele Geometric Thinking Test”was applied to students as pre-test and post-test. In the data analysis, it was examined whether there is a significant difference between the average of pretest and posttest scores of the groups with each other and within the groups by using Independent sample t-test and Paired Sample t-test. Education based on the 5E learning cycle model was evaluated to positively affect geometric thinking levels. Education based on the teaching program and the teaching activities in the textbook was not evaluated to positively affect geometric thinking levels.