The predictors of psychological distress in expatriates: Expatriate adjustment, loneliness, and social problem-solving skills
Expatlarda psikolojik sıkıntıyı yordayan faktörler: Expat uyumu, yalnızlık ve sosyal sorun çözme becerileri
  1. Tez No: 636271
  2. Yazar: EFE ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türk expatlar arasında expat uyumu, yalnızlık ve sosyal problem çözme becerilerinin psikolojik sıkıntı ile ilişkileri araştırılmıştır. Bu makalede expat terimi, Türkiye dışında yaşayan ve bu ülkede özel sektörde aktif olarak çalışan insanları ifade etmektedir. Katılımcılar bir Sosyodemografik Bilgi Formu, Expat Uyum Ölçeği (EA), UCLA Yalnızlık Ölçeği (ULS), Kessler Psikolojik Sıkıntı Ölçeği (K10) ve GG-Sosyal Sorun Çözme Envanterinin (SPSI-R) kısa formunu doldurmuş ve 131 katılımcıdan veri toplanmıştır. Bu çalışmada, katılımcıların expat uyumu arttıkça, psikolojik sıkıntılarında düşüş olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda, yalnızlık arttıkça psikolojik sıkıntının anlamlı bir şekilde arttığı saptanmıştır. Ayrıca, sosyal sorun çözme becerilerinin expat uyumu ve psikolojik sıkıntı arasındaki anlamlı bir aracılık etkisi olmadığı saptanmıştır. Son olarak, olumsuz sorun yöneliminin (NPO) yalnızlık ve psikolojik sıkıntı arasındaki ilişki üzerinde anlamlı bir aracı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The expatriate adjustment, loneliness, social problem-solving skills, and their relationship to psychological distress among the expatriates living abroad will be explored. In this paper, the term expatriate (expats, for short) refers to the people who are currently living out of their home nationality and working for a corporate company. Participants have completed a Sociodemographic Information Form, the Expatriate Adjustment scale (EA), the UCLA Loneliness Scale (ULS), Kessler Psychological Distress Scale (K10), and the short form of the Revised Social Problem-Solving Inventory (SPSI-R). Data were collected from 131 participants. In the present study, the results demonstrated that higher levels of expatriate adjustment significantly predicted the lower scores of psychological distress. The results of the current study also demonstrated that higher scores of loneliness have significantly predicted the higher scores of psychological distress. There was no significant mediation effect of social problem-solving skills on the relationship between adjustment and psychological distress. Finally, our results demonstrated that negative problem orientation (NPO) has a significant mediator effect on the relationship between loneliness and psychological distress.