Uluslararası ticaret işlemlerinde Blokzincir teknolojisinin kullanımı ve Türk dış ticaretine muhtemel etkileri
The use of Blockchain technology in international trade transactions and its possible effects on Turkish foreign trade
  1. Tez No: 636423
  2. Yazar: MUSTAFA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnternetten sonraki en büyük yenilik olarak görülen Blokzincir teknolojisinin, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin kullanılması ve transfer edilebilmesiyle ortaya çıkması nedeniyle bu teknolojinin öncelikle bankacılık ve finans sektörünü etkilemesine neden olmuştur. Buna karşılık günümüzde, söz konusu teknolojinin, çalışmanın konusunu da oluşturan dış ticaret sektörü gibi birçok sektörde uygulaması bulunmaktadır. Blokzincir teknolojisinin Türk dış ticaretine muhtemel katkılarının ortaya konulması amacıyla hazırlanan çalışmada öncelikle dış ticaret süreçlerindeki mevcut sorunlar ele alınmış ve blokzincir teknolojisinin bu sorunlara çözüm üretme potansiyeli değerlendirilmiştir. Ardından blokzincir teknolojisinin dış ticaret süreçlerinde fiilen kullanıldığı uluslararası uygulamalar ve söz konusu uygulamaların dış ticaret işlemlerine etkileri irdelenmiştir. İşlem sürelerinin kısalması, dokümantasyon süreçlerinde etkinlik sağlanması, şeffaflık ve güvenilirlik unsurunun artırılması, blokzincir teknolojisinin dış ticaret süreçlerindeki başlıca olumlu etkileri arasında yer almaktadır. Yapılacak birtakım yasal düzenlemeler, dış ticaret gerçekleştiren işletmelerin teknolojik altyapılarının güçlendirilmesi ve donanımlı personel ihtiyacının giderilmesi halinde blokzincir teknolojisinin Türk dış ticaretinde de benzer katkıları sağlayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is seen as the next major innovation after the Internet technology. As this technology emerged with the use and transfer of digital currencies such as Bitcoin, this technology primarily affected the banking and financial sector. Today, however, the technology in question has applications in many sectors such as the foreign trade sector, which is the subject of the study. The aim of this study is to reveal the possible contributions of Blockchain technology to Turkish foreign trade. In this context, the existing problems in the foreign trade processes were discussed and the potential of blockchain technology to solve these problems was evaluated. Then, international applications using blockchain technology in foreign trade processes and their effects on foreign trade transactions are examined. Shorter processing times, ensuring efficiency in documentation processes, increasing transparency and reliability are among the main positive effects of blockchain technology in foreign trade processes. It has been evaluated that blockchain technology will make similar contributions to Turkish foreign trade in case of legal regulations, strengthening the technological infrastructure of enterprises performing foreign trade and meeting the need for equipped personnel.