Çin'den ithal edilen tekstil ürünlerinin Türkiye'deki tekstil üretim firmalarına etkileri ve sektörün rekabet gücünün ölçülmesi
Measurement of Chinese textile products imported from the textile production company sector and the effects of competitiveness in Turkey
  1. Tez No: 636424
  2. Yazar: ALİ HALİT KISRURE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çin, 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütüne girmesi ile birlikte ticaret ekonomisinde yükselişe geçmiş, Çin'in bu yükselişi diğer ülkeler üzerine farklı etkileri olmuştur. Çin'in ucuz işgücü ile ürettiği düşük maliyetli ürünleri birçok piyasada olduğu gibi Türkiye'de de bulunmaktadır. Özellikle ihracat ve istihdam bakımından önemli bir sanayi sektörü olan tekstil sektöründeki ürünlerin Çin'den ithal edilmesinden dolayı, Türkiye'deki benzer üretim yapan tekstil firmaları olumsuz yönde etkisinin olduğu kanısı oluşmaya başlamıştır. Bu durumu tespit etmek, Çin'in Türkiye'deki üretim firmalarına etkisinin ne yönde oluğunun belirlenmesi amacıyla bu çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir. Çalışmada, Çin'den yapılan ithalatın, Türkiye tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalara veya istihdama olan etkisi kapsamında; 2010-2018 yılları arasındaki işyeri ve istihdam verileri analiz edilmiş olup, doğrudan Çin'den yapılan ithalat kaynaklı tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalara veya istihdama düzenleyici bir etki tespit edilememiştir. Araştırmada kullanılan veriler TUİK, TradeMap ve BM COMTRADE istatistiki veri tabanından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
China becomes an important actor in World's market, After, joining to the World Trade Organization in 2001. The effects of this rise on other countries are different. China's cheap-workforce and low-cost products exist in Turkey's market as in other countries' market. As the textile industry, which is an important industrial sector in terms of export and employment, imports of products from China, it is believed that similar textile companies in Turkey have negative effects. It is decided to make this study with the aim of identify this situation and in which aspects China affects the Textile firms in Turkey. The main aim of this study is tried to find the effects of Turkey's import from China on firms' in Turkey. In the study, the affects of import from China to the Turkish textile industry or the impact on employment; workplace and employment data between 2010 and 2018 were analyzed, and no regulatory effect on firms operating in the import-sourced textile industry or employment directly from China was detected. The data were obtained from TUIK, TradeMap and statistical database UN COMTRADE.