Dış politika aracı olarak ekonomik yaptırımlar: Avrupa Birliği – Rusya Federasyonu örneğinde
Economic sanctions as a foreign policy instrument: In the case of the European Union – Russian Federation
- Tez No: 636425
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmada, dış politika aracı olarak ekonomik yaptırımların tarihsel süreci ve kavramsal çerçevesi incelenmiştir. Bu kapsamda, Avrupa Birliği – Rusya arasında ekonomik yaptırımların kullanılması ve her iki tarafa olan etkileri araştırılmıştır. Özellikle 2013 yılında yaşanan Ukrayna krizi AB – Rusya arasında Soğuk Savaştan sonra yaşanan en büyük kriz olarak kabuledilmektedir. Bu kriz kapsamında her iki tarafın uyguladığı ekonomik yaptırımlar incelenmiş ve etkileri araştırılmıştır. Günümüze kadar devam etmekte olan bu sorunda kullanılan ekonomik yaptırımların etkili olup olmadığı ve nihai amaç olan devletlerin politikasını neden değiştirmediği araştılımıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the historical process and conceptual framework of economic sanctions as a foreign policy tool were examined. In this context, the use of economic sanctions between the European Union and Russia and their effects on both sides were investigated. Especially the Ukraine crisis in 2013 is accepted as the biggest crisis between the EU and Russia after the Cold War. Within the scope of this crisis, the economic sanctions applied by both sides were examined and their effects were investigated. It has been investigated whether the economic sanctions used in this problem, which continues to this day, are effective and why the policy of states, which is the ultimate goal, has not changed.