Afganistan kadınlarının siyaset ve ticaretteki rolü
Afganistan women's role in politics and trade
  1. Tez No: 636475
  2. Yazar: ROKHSHANA FETRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Afganistan yaklaşık 50 yıldır savaş içinde olan bir ülke olarak toplumu, çocukları ve özellikle kadınları siyasal ve sosyal hakkını elde edememiştir. 11 Eylül 2001 yılın olayından sonra yeni bir sistem devreye girmiştir. Pek çok siyasi ve ekonomi kurumlar daha görünür hale gelmiştir. Bu dönemde gölgede veya inzivada kalan afgan kadınları da bu alanlarda katılmaya gayret göstermiştir. Bu teorik ve nitel çalışmada Afgan kadınlarıyla ilgili medyaya yansıyan veriler incelenerek ve durumuyla ilgili mevcut literatördeki kaynaklar detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Taliban döneminde ve sonrasında kadınlarının siyasî yapısında değişiklikler, siyasî katılımı, sosyal, ekonomik ve Anayasasındaki konumuyla ilgili vurgulanmıştır. Ayni şekilde Afgan kadınların ticaret, sanayı, tarım, el sanatlar, ihracat, ithalat ve bu alanla ilgili yasal kurumlardaki çalışan kadınların yeriyle ilgili incelemeler yapılmıştır. Dünyadaki birçoğu ülkeler gibi Afganistan'nın nüfusunun yarısı kadınlardan oluşmak üzere ekonomik, ticaret, sosyal ve siyasal alanlarda katılım açısından kadınlar önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle Afgan kadınların aktif bir şekilde evin dışında, devlet kurumlarında ve farklı konularda özgürce çalışmaları için, devlet baslarındaki etkililer tarafından kademeli bir şekilde destek verilmelidir. Kadınlarının siyasete ve ticarete katılmalarından herhangi bir hukuki engel bulunmaması gibi icraatte de uygulaması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
As a country that has been at war for nearly 50 years, Afghanistan has not achieved the political and social rights of its society, children and especially women. After the September 11, 2001 event of the year, a new system was put into operation. Many political and economic institutions have become more visible. Afghan women who remained in the shadows or in seclusion during this period also made efforts to participate in these areas. In this theoretical and qualitative study, the data reflected in the media on Afghan women were examined and the sources in the current literature on their condition were evaluated in detail. Changes in the political structure of women during and after the Taliban were emphasized regarding their political participation, their social, economic and position in their constitution. In the same way, investigations were conducted on the place of Afghan women working in trade, industry, handcraft, Agriculture, Export, Import and legal institutions related to this area. Like many countries around the world, women play an important role in the economic, trade, social and political fields of participation, with half of Afghanistan's population made up of women. For this reason, Afghan women should be actively supported outside the home, in state institutions, and in a gradual way by those influential in the state press to work freely on different issues. There are no legal barriers to women's participation in politics and Commerce, and they must also apply in enforcement.