Afganistan'da yönetim ve demokrasi
Governance and democracy in Afghanistan
- Tez No: 440955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Afganistan 'da Yönetim ve demokrasi, bu başlıklı çalışma, 1747'de Ahmet Şah Durrani tarafından kurulan Afgan İmparatorluğu'ndan günümüze kadar Afganistan yönetim yapısı ve 1973 yıllından sonra demokrası uygulamasından bahsettim. Tarihi boyunca emirlik, mutlak krallık, meşruti krallık, cumhuriyet, demokratik cumhuriyet, İslam devleti gibi çeşitli yönetim şekilleri ile yönetilen Afganistan'da, tüm bu yönetimler esnasında tespit edilebilen özellik, tam bir merkezi yönetim kurulmadığı ve Afganistan'ın geliştirilememesinin nedenleri olarak da coğrafi konum, farklı sosyal yapı ve feodal zihniyet olmakla birlikte, asıl sorun uzun yıllar boyunca aynı coğrafyada yaşayan bu insanların bir“millet”olma bilincine sahip olamayışları ele alınmıştır. Tez içeriğinde esas olarak, 1923 yıllından günümüze Kadar Afganistan'ın Anayasal Yapısı, Anayasa'ya göre siyasal yapısı, demokrasının gelişimi, Afghanistan'da siyasi partiler ve Afghanistan kadınlarının haklarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this title mentioned above, the administration structure of Afghanistan from 1747 when Ahmad Khan Abdali entered Kandahar and elected as the first elected leader of the Afghans in a tribal assembly (called Loya Jerga) which also known as the first democracy in Afghanistan. At 1973. When King Zahir Shah was on vacation, Daoud Khan seized power and declared himself as the first president of Afghanistan. In the history of Afghanistan, Emirate, Absolute Monarchy, Constitutional Monarchy, Republic Government, Democratic Republic and governed by several forms of government as an Islamic state but all these features which can be detected during the government has not established a complete centralized management. The reason of no development in Afghanistan is geographical location, multiethnic society, different social structure and with the feudal mentality. The main problem in this country for being so behind other nations in the South Asia is that during these many years they have been living in country; however they yet to become an united nation yet. Mainly on this thesis the content from 1923 until now, includes Afghanistan's constitutional structure, political structure according to the constitution, the development of democracy in Afghanistan, political parties in Afghanistan and also given place to the right of Afghan women